Home / Bałkany / BiH / BiH: Serbskie partie żądają powtórnych wyborów

BiH: Serbskie partie żądają powtórnych wyborów

Radomir Pavlović, przewodniczący srebrenickiego Komitetu Gminnego Partii Niezależnych Socjaldemokratów (OO SNSD), ogłosił, iż Centralna Komisja Wyborcza (CIK) potwierdziła zasadność skargi SNSD w kwestii zeszłotygodniowych wyborów. Przewodniczący wyjaśnił, że ugrupowanie domaga się ponownego przeliczenia 358 unieważnionych kart wyborczych, gdyż istnieje możliwość, iż niektórzy bośniaccy członkowie komitetu wyborczego celowo uznali je za nieważne.

SNSD oraz inne serbskie partie ze Srebrenicy wysłały uprzednio odwołanie do CIK, w którym wykazały nieprawidłowości, do jakich doszło w tej gminie. W piśmie wyszczególniono lokale wyborcze w miejscowościach Sućeska, Podravanje, Brežani, Urisići i Potočari. Odpowiedź była negatywna – Centralny Komitet Wyborczy odmówił weryfikacji wyników z 82 lokali wyborczych, do których zaliczają się również te z okręgu srebrenickiego.  Pavlović podkreślił, że konieczne jest ustalenie odpowiedzialności członków komisji wyborczych.

– Przykładem nieprawidłowości jest chociażby fakt, iż w lokalu wyborczym w Podravanju koalicja Partii Akcji Demokratycznej (SDA) i Partii dla Bośni i Hercegowiny (SBiH)uzyskała więcej głosów niż było zarejestrowanych wyborców. Sprawdziliśmy też inne lokale, w których SDA, SBB BiH (Sojusz na Rzecz Lepszej Przyszłości BiH) oraz Partia Socjaldemokratyczna Bośni i Hercegowiny (SDP) również zdobyły więcej głosów. Z kolei w serbskiej wsi Brežani koalicja SDA- SBiH zyskała prawie wszystkie głosy – powiedział Pavlović.

Maksira Pirić, rzecznik CIK, oznajmiła, że ponowne przeliczenie głosów oddanych w 82 lokalach wyborczych zostało zakończone. Wyniki zostaną dokładnie przeanalizowane i – w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości – CIK podejmie odpowiednie kroki, włącznie z możliwością anulowania wyników wyborów w danych lokalach. Suad Arnautvić, członek CIK, wskazywał z kolei na duże rozbieżności w metodach liczenia i weryfikacji kart wyborczych, co zostało zanegowane przez przewodniczącego Komisji, Branka Petricia.

Do tej pory CIK wnioskowała o powtórne przeliczenie głosów w Bugojnie, Kostajnicy i Bihaciu – rozpocznie się ono 19 października o godzinie 11.00.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE