Home / Gospodarka / Energetyka / BiH: Shell jest gotowy zainwestować nawet 700 mln USD w poszukiwanie i eksploatację ropy
dollars-dolari_seebiz.net

BiH: Shell jest gotowy zainwestować nawet 700 mln USD w poszukiwanie i eksploatację ropy

Firma Shell jest gotowa zainwestować nawet 700 mln USD, jeśli otrzyma koncesję na poszukiwanie ropy na terenie Bośni i Hercegowiny. To pierwszy tak poważny inwestor w tym zakresie, potwierdził minister przemysłu i energetyki FBiH, Eldar Trhulj. Rozmowy w tej sprawie mają rozpocząć się w lutym przyszłego roku. Minister potwierdził też, że władze FBiH są gotowe podpisać z firmą Shell umowę na eksploatację ropy na 25 lat.

Ostateczne podpisanie umowy może nastąpić pod koniec 2014 r., a zaraz po tym powinny rozpocząć się prace, powiedział Trhulj. Potrzebne będą przynajmniej trzy otwory wiertnicze, z których każdy będzie kosztował Shell 75 tys. USD.

Firma we wrześniu wysłała do władz FBiH pismo, w którym wyraziła zainteresowanie wstępnymi rozmowami na temat koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy, przy czym szczególnie interesuje ją obszar Gór Dynarskich. W zeszłym tygodniu rząd Federacji wydał zgodę na rozpoczęcie negocjacji. Prace miałyby być prowadzone od północno-zachodniej części BiH przez Bihać, Drvar i Mostar w kierunku Chorwacji i miejscowości Metković. Zakłada się, że zasoby ropy naftowej na tym obszarze znajdują się na głębokości 4-8 tys. m.

Źródło: seebiz.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE