Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: Służby Graniczne skonfiskowały 733 nieważne dokumenty

BiH: Służby Graniczne skonfiskowały 733 nieważne dokumenty

Służby Graniczne BiH ogłosiły, iż w ciągu pierwszych 7 miesięcy 2012 r.  skonfiskowały w sumie 733 nieważne dokumenty, w tym 171 zagranicznych paszportów i innych dokumentów osobistych.  Są to pierwsze dane uzyskane po wprowadzeniu nowego elektronicznego systemu kontroli dokumentów – w styczniu br. na 52 przejściach granicznych wprowadzono czytniki korzystające z  bazy danych Agencji ds. Identyfikacji Dokumentów, Ewidencji i Wymiany Danych BiH (IDDEEA) oraz Interpolu. W bazach tych znajdują się informacje o dokumentach nieważnych, zgubionych lub skradzionych.

Dyrektor Centrum Operacyjnego Służb Granicznych BiH poinformował, iż z urządzeń tych korzysta się na 52 przejściach granicznych. Dodał też, że celnicy najczęściej konfiskują dokumenty osób, które zgłosiły ich zaginięcie, a po odnalezieniu nadal z nich korzystały. Jeśli dokument okaże się być nieważny, jest on odsyłany do odpowiedniej instytucji i niszczony, a legitymująca się nim osoba zostaje ukarana karą grzywny.

Przed rokiem 2012 Służby Graniczne nie miała możliwości przeprowadzania szybkiej kontroli dowodów osobistych i paszportów. Wszystkie nowe dokumenty wydane zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Ochrony Ludności (ICAO) posiadają zakodowany obszar, z którego czytnik pobiera dane osobowe, datę urodzenia, obywatelstwo itd.

W 18 općinach BiH oraz w Dystrykcie Brčko od roku 2010 do połowy 2012 zgłoszono utratę 19 695 dowodów osobistych, z czego odnaleziono zaledwie 431.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE