Home / Bałkany / BiH / BiH: Spadek eksportu prądu i koksu o 7,2%

BiH: Spadek eksportu prądu i koksu o 7,2%

Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego BiH w ciągu pierwszych pięciu miesięcy BiH zanotowała poziom eksportu prądu i koksu w wysokości ok. 1,5 mld EUR, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku w analogicznym okresie o 7,2%. W tym samym czasie import wyniósł ok.3 mld EUR, czyli o 1,2% więcej, niż w okresie analogicznym roku poprzedniego. Wskaźnik pokrycia importu eksportem wyniósł 51,8%.

Wskaźnik pokrycia importu eksportem BiH z państwami CEFTA w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wyniósł 66,3%. Natomiast wymiana handlowa z państwami CEFTA stanowiła 31,3% łącznego eksportu, czyli 493 mln EUR i 24,4% łącznego importu BiH, czyli 0,7 mld EUR. Na spadek łącznego eksportu  największy wpływ miał spadek eksportu energii elektrycznej, koksu i półkoksu.

Wymiana handlowa z UE w ciągu pierwszych pięciu miesięcy stanowiła 59,6% łącznego eksportu (0,9 mld EUR) i 46,7% łącznego importu (1,4 mld EUR).

Ekonomiści alarmują, że dużym problemem może okazać się to, iż BiH poza energią elektryczną i koksem, które znacząco wpływają na poziom eksportu, nie ma nic do zaoferowania.

W przypadku koksu, eksport zmniejszył się, gdyż największy odbiorca, spółka Željezara Smederevo, już od wielu miesięcy nie prowadzi działalności. Jeśli chodzi natomiast o energię elektryczną, przyczyną spadku eksportu jest zmniejszenie aktywności hydroelektrowni i remont jednego z bloków TE Kakanj. Kryzys w strefie euro nie jest kluczowym czynnikiem działającym na spadek eksportu, lecz jednym z wielu.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE