Home / Bałkany / BiH / BiH: Srebrenica – niewykorzystany potencjał turystyczny

BiH: Srebrenica – niewykorzystany potencjał turystyczny

Srebrenica nie ma obecnie przygotowanej strategii rozwoju turystyki, ale zamierza szczególnie skupić się na tej gałęzi gospodarki. Oprócz odbudowy ośrodka Banje Guber i budowy hotelu w centrum miasta na razie nie poczyniono jednak praktycznie żadnych starań w celu poprawy oferty. Obecnie władze skupiają się na uporządkowaniu miasta, usunięciu kontenerów z centrum, położeniu asfaltu na drogach, posadzeniu większej ilości kwiatów, uporządkowaniu parków i przygotowaniu tras spacerowych.

Dzięki leczniczym źródłom oraz budowie nowych obiektów turystycznych miasto ma w przyszłości szansę w pełni wykorzystać swój potencjał turystyczny.

Przed wojną Srebrenica była podstawą rozwoju turystyki we wschodniej Bośni. Lecznicze źródła Banje Guber, tereny łowieckie Sušica, jezioro Perućac i inne okoliczne atrakcje przyciągały wielu turystów, a każdego lata codziennie odwiedzało tę okolicę około 2 tys. osób. Turystyka zdrowotna była na wysokim poziomie.

Według danych Organizacji Turystycznej w zeszłym roku Srebrenicę odwiedziło około 12 tys. turystów. Jest to liczba pięć razy mniejsza niż przed wojną. Organizowane są głównie wycieczki jednodniowe. Turyści najczęściej wybierają spływ rzeką Driną, natomiast jeśli zdecydują się płynąć statkiem z wioski Oštrika i Klotjevac, mogą dopłynąć do mostów w Višegradzie. Wśród  ofert znajdą coś dla siebie miłośnicy łowiectwa i rybołówstwa. W mieście jest również muzeum, które rocznie odwiedza około 2 tys. turystów. Szczególne zainteresowanie wzbudza wystawa archeologiczna oraz eksponaty z wykopalisk.  Turyści mogą również posmakować miejscowej rakiji i tradycyjnego jedzenia. Wszystko jest przygotowywane ze zdrowych i najlepszych warzyw.

 

Źródło: indikator.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE