Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: stan klęski żywiołowej

BiH: stan klęski żywiołowej

W niedzielę większość dróg w BiH była nieprzejezdna, a wiele miejscowości – odciętych. Odwołano lekcje w szkołach i ogłoszono dni wolne – Federacja BiH ogłosiła stan klęski żywiołowej, podobnie zrobiło ponad 30 okręgów w Republice Serbskiej. Wszystko to z powodu obfitych opadów śniegu i bardzo niskich temperatur. Władze apelują o niewyruszanie w podróż i pomoc w odśnieżaniu, w niektórych miejscach wstrzymano ruch drogowy.
Władze FBiH już w sobotę ogłosiły stan klęski żywiołowej. Rząd zalecił ministerstwom, administracji, osobom prawnym i innym instytucjom oddanie się do dyspozycji sztabu obrony cywilnej. Wszelkie koszty poniesione na rzecz ochrony i ratowania ludzi i mienia mają zostać pokryte z budżetu FBiH i innych środków finansowych, w tym rezerwy budżetowej, z której rząd postanowił przeznaczyć na ten cel 150 tys. KM [ponad 320 tys. zł – przyp. red.]. Helikoptery EUFOR i sił zbrojnych BiH m.in. przetransportowały kilka osób do szpitala w Mostarze, pomagały także przy poszukiwaniu zaginionych. Neum przez najbliższy tydzień będzie pozbawione prądu.
Obrona Cywilna RS nie zgłosiła potrzeby ogłaszania stanu klęski żywiołowej, powiedział minister spraw wewnętrznych RS, Stanislav Čađo. Wg jego słów nie ma powodu ogłaszania stanu klęski w całej Republice, jednak zostanie on ogłoszony w każdej gminie, w której będzie to konieczne. W RS nie odnotowano ofiar śmiertelnych, jednak wiele dróg jest nieprzejezdnych ze względu na 2-3-metrową pokrywę śnieżną. Ze względu na trudne warunki wzrosło też zużycie prądu – o 26% w stosunku do poprzedniego okresu, jak powiedział minister przemysłu, energetyki i górnictwa RS, Željko Kovačević. Apelował on do obywateli o korzystanie z alternatywnych źródeł energii, o ile to tylko możliwe. Helikopterami ewakuowano ludzi z miejsc najbardziej zagrożonych oraz dostarczano żywność i leki.

Z kolei w Tuzli na środę zaplanowane jest „Łopata Party”, czyli społeczna akcja odśnieżania miasta. Organizator akcji, stowarzyszenie City Angels, chce zaangażować mieszkańców miasta i inne organizacje do wspólnego oczyszczenia miasta i dobrej zabawy pomimo trudnej sytuacji. Z zebranego śniegu ma zostać zbudowany ogromny bałwan.
Część organizacji wzywa także do rozrzucania „nadwyżek” żywności zamiast wyrzucania jej do kontenerów – ma to pomóc ptakom i bezdomnym zwierzętom w przeżyciu chłodnych dni.

Tekst: bitno.ba, biznis.ba, portalanalitika.me, federalna.ba, dw.de, cafe.ba, nezavisne.com, fena.ba, zdjęcie: federalna.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE