Home / Bałkany / BiH / BiH: Stop handlowi ludźmi i terroryzmowi
policja-sipa_akcija - balkans.aljazeera.net

BiH: Stop handlowi ludźmi i terroryzmowi

Na obszarze BiH, Austrii i Niemiec przeprowadzono jednocześnie akcje przeciwko zorganizowanej przestępczości, szerzeniu procederu prostytucji, a w Austrii zatrzymano osobę odpowiedzialną za wysyłanie obywateli BiH na wojnę w Syrii.

Między ofiarami przestępczości zorganizowanej znajduje się duża liczba osób z regionu Bałkanów. W zeszłym tygodniu działania dotyczące zapobieganiu tym procederom rozpoczęły się w BiH, ale i jednocześnie w Austrii i Niemczech. Współpraca państw ma na celu efektywną walkę z łamaniem prawa na ich obszarze. W związku z tymi zatrzymaniami podjęto się natychmiastowej kontroli w BiH w miejscowości Sanski Most, gdzie według informacji posiadanych w tamtym czasie, znajdowały się dowody na istnienie sieci powiązań przestępczych między wspomnianymi państwami.

Akcja dotycząca walki z terroryzmem miała miejsce w mieszkaniach prywatnych, świątyniach i miejscach modlitw czy domach publicznych zarówno w Wiedniu, jak i Grazu i Linzu, a jednymi z głównych podejrzanych byli obywatele BiH (m.in. Mirsad O.). Zajmowali się oni powiązywaniem radykalnych islamistów, rekrutacją bojowników dla Państwa Islamskiego w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech, jak i finansowaniem działań z tym związanych. Według danych operacyjnych Mirsad O. chciał tego samego dnia opuścić Austrię i udać się do Syrii. Oskarżany jest m. in. o organizowanie wyjazdów bośniacko-hercegowińskich obywateli.

„Kronen Zeitung“ podaje, że w akcję było zaangażowanych około 900 policjantów, którzy zatrzymali 13 podejrzanych, a 16 poddano przesłuchaniu. Zabezpieczyli oni materiały propagandowe, pieniądze, broń i wiele danych.

Zatrzymania, których dokonano w ostatnich dniach są pierwszymi na taką skalę, ale nie jedynymi, jak zapewniają władze współpracujących państw. Jest to ich zdaniem początek walki z zorganizowaną przestępczością i terroryzmem.

Źródło: balkans.aljazeera.net 1 i 2, novasloboda.ba, oslobodjenje.ba, vecernji.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE