Home / Bałkany / BiH / BiH: Stowarzyszenie Matki Srebrenicy przeciwko Carli Del Ponte

BiH: Stowarzyszenie Matki Srebrenicy przeciwko Carli Del Ponte

Stowarzyszenie Matki Srebrenicy i Žepy dołączyły się do wniosku o wniesienie oskarżenia przeciwko byłej głównej prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) Carli Del Ponte, którą uznają odpowiedzialną, gdyż niektóre z oskarżeń o zbrodnie wojenne wniosła z powodów politycznych.

Przedstawicielki tego stowarzyszenia Hajra Ćatić i Hatidža Mehmedović wysłały list do Luki Mišeticia, który przed Międzynarodowych Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii reprezentuje Ante Gotovinę a także do prawników Ramusha Haradinaja, którzy ogłosili podjęcie działań prawnych przeciwko Del Ponte. Od nich oczekują pomocy podczas procesu karnego Del Ponte.
„Oczekujemy, że poniesie odpowiedzialność z powodu wniesienia oskarżenia przeciwko Naserowi Oriciowi, Seferowi Haliloviciowi, Rasimowi Deliciowi”, napisano w liście, przypominając, że Orić i Halilović zostali całkowicie uniewinnieni przed sądem, podczas gdy Delić zmarł w trakcie walki o udowodnienie swojej niewinności.

Przypomniano, że od władzy BiH latami, bezskutecznie domagano się, żeby w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podjęli temat odpowiedzialności byłej głównej prokurator. Członkinie Stowarzyszenia Matki Srebrenicy podkreśliły szczególną ważność dokazania jej odpowiedzialności, z powodu zabezpieczenia dokumentów Najwyższej Rady Obrony byłej Federalnej Republiki Jugosławii, włączając w to zbiór dokumentów dotyczących Ratka Mladicia i innych generałów Armii Jugosławii (VJ), którzy przyczynili się do licznych zbrodni na terenie BiH.

Za haniebne i poniżające uważają także decyzję Del Ponte o zezwoleniu na zniszczenie dokumentów i przedmiotów, które należały do ofiar Srebrenicy i które posłużyły jako dowody podczas procesów w Hadze.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE