Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: Strajk Straży Granicznej

BiH: Strajk Straży Granicznej

Strajk Straży Granicznej, spowodowany obniżeniem wynagrodzeń o 4,5%, rozpoczął się 30 kwietnia w południe. Zatwierdzenie budżetu przez rząd BiH było jednoznaczne z dalszą obniżkę płac i odszkodowań dla służb mundurowych Straży Granicznej – w ciągu ostatnich dwóch lat wynagrodzenie Straży zostało zmniejszone łącznie o 33%. Strajk może skłonić również inne Związki Zawodowe do pokazania swojego niezadowolenia z powodu budżetu uchwalonego 27 kwietnia.
Wiceprzewodniczący Związków Zawodowych Svevlad Hofman twierdzi, że obywatele nie mają powodów do szczególnych obaw dotyczących swobodnego przekraczania granic. Wszystkie procedury będą realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Bezpieczeństwo nie jest zagrożone. Możliwy jest jedynie dłuższy czas oczekiwania na przejściach granicznych. Decyzję o przerwaniu strajku ma podjąć komitet strajkowy.
Z powodu święta 1 maja oczekuje się wzmożonego ruchu na przejściach granicznych. Według informacji Straży Granicznej czas oczekiwania wynosi maksymalnie 60 minut.

Źródło: oslobodjenje.ba, dnevniavaz.ba, mojevijesti.ba, večernji.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE