Home / Bałkany / BiH / BiH: straty przewoźników szacowane nawet na 2 mln KM dziennie

BiH: straty przewoźników szacowane nawet na 2 mln KM dziennie

Z powodu intensywnych opadów śniegu i zablokowanych dróg w RS samochody ciężarowe nie jeżdżą już od 10 dni, a straty są szacowane na 1-2 mln KM [ponad 2,13-4,27 mln zł – przyp. red.] dziennie, podał dziś przewodniczący Stowarzyszenia Transportu Krajowego i Międzynarodowego RS, Nikola Grbić. Nie wierzy on, że ktokolwiek zrekompensuje przewoźnikom straty.
Grbić zwrócił też uwagę, że nowe regulacje dotyczące licencji dla transportu międzynarodowego, które teoretycznie obowiązują w całej BiH od 1 stycznia, wciąż nie weszły w życie. Winę za to ponosi brak elektronicznego systemu komunikacyjnego pomiędzy ministerstwami transportu FBiH i RS. Brak systemu wynika z kolei z faktu, że wciąż nie został utworzony rząd i nie zatwierdzono budżetu. Na razie przewoźnicy przekraczają granice na podstawie otrzymanych zaświadczeń, licencje nie są wydawane, ponieważ jest do tego potrzebna odpowiednia dokumentacja jednego z ministerstw. Sporna jest też nałożona przez ministerstwo konieczność doszkalania kierowców. Grbić zapowiedział, że jeżeli nowe przepisy nie będą w pełni przestrzegane i chociaż jeden samochód ciężarowy zostanie zatrzymany na granicy z powodu zaniedbań Ministerstwa Transportu i Komunikacji, przewoźnicy z RS ponownie rozpoczną strajk.

Tekst: nezavisne.com, kfbih.com, zdjęcie: nezavisne.com, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE