Home / Bałkany / BiH / BiH: Tramwaj „Nostalgia” nową atrakcją turystyczną Sarajewa
oslobodjenje.ba-tramvaj nostalgija

BiH: Tramwaj „Nostalgia” nową atrakcją turystyczną Sarajewa

12 sierpnia br. po raz pierwszy wyjechał na tory tramwaj „Nostalgia” – nowa atrakcja turystyczna Sarajewa. Będzie kursował przez miesiąc na trasie Dworzec Kolejowy – Baščaršija. Pojazd jest repliką pierwszego elektrycznego tramwaju, który w 1895 roku został wyprodukowany w Austro-Węgrzech. W tym samym roku w Sarajewie przeprowadzono jazdę próbną. W środku znajduje się 16 miejsc siedzących i 10 stojących. Podróżni podczas jazdy będą mogli obejrzeć unikatowe zdjęcia przedstawiające Sarajewo, Budapeszt, Pragę i Wiedeń z początku wieku, a także posłuchać audioprzewodnika w językach bośniackim i angielskim.

Atrakcja turystyczna jest owocem współpracy ambasady Węgier w BiH i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Gras” (odpowiedzialnego za transport publiczny Sarajewa). Ambasador Węgier, József Pandur, wyraził nadzieję, że mieszkańcy Sarajewa pielęgnują nostalgię wobec okresu, z którego pochodzi pojazd i dlatego wybrano dla niego taką nazwę. Ambasador podkreślił także, że Sarajewo zajmuje szczególne miejsce pośród europejskich miast, a Węgry wspierają wejście BiH do UE. Avdo Vatrić z „Grasa” powiedział, że jest bardzo zadowolony, że tramwaj będzie poruszał się po Sarajewie i jest przekonany, że w ten sposób zostanie wzbogacona oferta turystyczna tego miasta. Motorniczym tramwaju „Nostalgia” jest wieloletni pracownik przedsiębiorstwa „Gras”, Salih Mašnić, który z tej okazji zakłada strój ludowy.

Kierownik działu ds. tramwajów, Esad Mujagić, powiedział, że rekonstrukcja tramwaju z 1895 r. nie była łatwa. Ponieważ „Gras” nie posiadał oryginalnej dokumentacji, pojazd stworzono na podstawie opowieści pracowników i innych informacji, które odnaleziono. Mujagić podkreślił, że w przyszłości planowane jest otworzenie muzeum tramwajów. Dodał, że przedsiębiorstwo ma już przygotowane kilka tramwajów i wyraził nadzieję że za kilka lat uda się zrealizować cel.

Przez miesiąc tramwaj będzie jeździł codziennie w godzinach 10-12 i 18-20. Cena biletu wynosi 1,60 KM (0,8 EUR).

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE