Home / Bałkany / BiH / BiH: Trebinje staje się coraz bardziej popularne wśród turystów
trebinje-imageshack.us

BiH: Trebinje staje się coraz bardziej popularne wśród turystów

Trebinje zostało jednym z wiodących celów turystów w Bośni i Hercegowinie. Ostatnie trzy lata przyniosły wzmożone zainteresowanie tym kierunkiem, zwłaszcza wśród turystów z Rosji, Turcji, Grecji, Korei Południowej, a także z krajów Europy Zachodniej.

Trebinje, które leży w południowej części BiH, zaledwie 28 km od Dubrownika, to miasteczko z bogatą historią. Jak podkreśliła dyrektor Organizacji Turystycznej Trebinje, Tatjana Bulajić, kto przyjeżdża do tego miasta, chętnie zostaje tu na dłużej. Zwiedzających przyciągają wspaniałe dziedzictwo kulturowo-historyczne, obiekty sakralne, a także smaczna kuchnia.

Do najważniejszych i najciekawszych zabytków należą liczne świątynie (m.in. Katedra z XIX wieku) i monastery. Wartym uwagi jest wybudowany w XX wieku monaster Hercegowińska Gračanica – wierna kopia wpisanego na listę UNESCO klasztoru Gračanica. Znajdują się tam prochy m.in. znanego serbskiego pisarza Jovana Dučicia. Duże wrażenie na turystach robi także most Arslanagicia z 1574 roku wzniesiony przez Mehmeda-pašę Sokolovicia.

Tatjana Bulajić zwróciła uwagę na to, że w Trebinje w ciągu ostatnich 2-3 lat bardzo popularna stała się turystka winiarska, zwana fachowo enoturystyką. Związane jest to z dużą ilością winiarni, w których turyści mogą skosztować jednych z najlepszych win w BiH. Dodatkowym atutem tego miejsca jest smaczna lokalna kuchnia. Turyści, jak podkreśla Bulajić, są zachwyceni tutejszą życzliwością i gościnnością. Duży wpływ na wzrost zainteresowania tym miasteczkiem ma także jego położenie. W krótkim czasie można bowiem dostać się do Dubrownika, Mostaru, Herceg-Novi czy Kotoru, a ceny w porównaniu z wymienionymi miejscami są bardzo atrakcyjne. Dzięki temu Trebinje stało się świetną bazą wypadową.

Tatjana Bulajić dodała także, że w tym roku odnotowano sporo jednodniowych odwiedzin, zwłaszcza turystów z Chorwacji i Czarnogóry. Jeśli zaś chodzi o tych, którzy w Trebinje nocowali, najwięcej osób przyjeżdżało z Serbii, Turcji, Korei Południowej, Grecji, Rosji, Szwecji oraz krajów Europy Zachodniej. Mimo iż w mieście zarejestrowanych jest 700 łóżek w okresie letnim często brakowało wolnych miejsc noclegowych. W tym roku odnotowano już 15-procentowy wzrost ilości turystów, co jest świetnym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę straty, jakie odnotowano po majowych powodziach.

W Trebinje w lecie organizowane są liczne festiwale, wydarzenia sportowe, koncerty, a w restauracjach – zabawy. Pierwsze imprezy rozpoczynają się w kwietniu Literackimi Dniami Dučicia, a kończą w październiku – Poetyckimi Wieczorami Dučicia. Wszystko to zwiększa atrakcyjność miasta i przyczynia się do większego zainteresowania nim wśród turystów z całego świata.

Źródło: klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE