Home / Bałkany / BiH / BiH: Trend spadkowy inwestycji zagranicznych

BiH: Trend spadkowy inwestycji zagranicznych

Kilkuletni ciągły trend spadkowy inwestycji, zdaniem eksperta ekonomicznego Izby Handlu Zagranicznego BiH, Igora Gavrana, pokazuje, że nie pojawiają się nowi inwestorzy zagraniczni, a starzy – odchodzą. Zjawisko to jest widoczne od 2007 roku, kiedy to wartość inwestycji wyniosła 1,62 mld euro. W kolejnych latach było to odpowiednio: 701 mln, 452 mln i 359 mln. Na dane z 2011 r. trzeba będzie jeszcze poczekać, jednak bh. eksperci ekonomiczni oceniają, że inwestycje zagraniczne w tym roku mogą osiągnąć poziom podobny do zeszłorocznych. Przy porównaniu milionowych inwestycji w BiH i miliardowych w krajach sąsiednich widać wyraźnie, że stan tego obszaru gospodarki jest katastrofalny, mówi Gavran. Najwięcej inwestorów przyciągają bankowość (ponad 30%), produkcja i handel.
Do spadku liczby inwestycji niewątpliwie przyczyniła się zła sytuacja polityczna oraz przedłużająca się niemożność ustanowienia składu rządu.
Na stronie Agencji ds. statystyki BiH można przeczytać opublikowany w grudniu raport dotyczący inwestycji w 2010 r.

 

Tekst: vecernji.ba, indikator.ba, bhas.ba, zdjęcie: indikator.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE