Home / Bałkany / BiH / BiH: Trwa protest rodziców uczniów z Konjević Polja
deca-obaveze-skola-kurir-info.rs

BiH: Trwa protest rodziców uczniów z Konjević Polja

Od 39 dni Bośniacy, którzy po wojnie powrócili do miejscowości Konjević Polje położonej w Republice Serbskiej, protestują przed siedzibą Wysokiego Przedstawiciela dla Bośni i Hercegowiny w Sarajewie. Rodzice domagają się wprowadzenia do szkoły w Konjević Polju programu, który w podstawach programowych zawierałby nauczanie języka bośniackiego, a także bośniackiej grupy przedmiotów takich jak historia, geografia czy religia.

Od 2 września uczniowie bośniackiej narodowości nie uczęszczają do szkoły w Konjević Polju, gdyż Ministerstwo Oświaty Republiki Serbskiej nie zrealizowało żądania wysuniętego przez rodziców uczniów. Oprócz ww. postulatów Bośniacy domagali się także odpowiedniego rozwiązania w kwestii etnicznego składu Rady Szkoły.

Jak powiedział jeden z rodziców Muhizin Omerović, pomimo złych warunków pogodowych, a szczególnie niskich temperatur w nocy, które dają się we znaki koczującym w namiotach protestującym i ich dzieciom, nie zamierzają oni przerywać swojej akcji. Najważniejsze jest dla nich dobro dzieci. Omerović dodał także, że w piątek w Konjević Polju odbyło się spotkanie wszystkich rodziców dzieci bośniackiej narodowości. Dyskusja zebranych dotyczyła problemu zniesienia zasiłku na dziecko, czym grożą rodzicom władze Republiki Serbskiej, jeśli dzieci nie wrócą do szkolnych ławek. Minister Oświaty i Kultury Republiki Serbskiej Goran Mutabdžija ostrzegł także, że jeżeli rodzice nie wyślą swoich dzieci do szkół przed 23 listopada, szkoła zostanie zamknięta. Na spotkaniu ustalono jednakże, że póki co, protest potrwa dalej.

W sobotę około 20 mieszkańców Sarajewa zebrało się w miejscu, gdzie protestują mieszkańcy Konjević Polja, aby wesprzeć ich działania. Spotkanie to jest wynikiem zorganizowanej wcześniej na Facebook-u akcji „Wszyscy przed OHR” [Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie, Office of the High Representative in Bosnia and Herzegovina].

Tego samego dnia, wśród protestujących pojawiła się także pomocnica Ministra Edukacji i Nauki Federacji Bośni i Hercegowiny Nadija Bandić, która mówiła m.in. o tym, że Ministerstwo wspiera żądania protestującej grupy, gdyż jest to jawne naruszanie praw człowieka. Bandić dodała, że społeczeństwo nie zrozumiało jeszcze, że walka rodziców z Konjević Polja, to tak naprawdę walka wszystkich Bośniaków o prawo do edukacji. Jej zdaniem protest to prawdziwa lekcja patriotyzmu dla wszystkich mieszkańców Bośni i Hercegowiny.

Co ciekawe, w Srebrenicy, która stała się symbolem konfliktu bośniacko-serbskiego, bośniacki blok przedmiotów nauczania istnieje już od dawna, a zdaniem zastępcy dyrektora Pierwszej Szkoły Podstawowej w Srebrenicy Ameli Hadžić, bardzo dobrze funkcjonuje w praktyce. Srebrenica, gdzie obecnie około 60 % uczących się jest narodowości bośniackiej, a 40 % serbskiej, mogłaby zatem posłużyć za wzór innym miastom Republiki Serbskiej.

Źródło: oslobodjenje.ba, klix.ba 1, 2 i 3

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE