Home / Bałkany / BiH / BiH: Tunel Vijenac będzie najnowocześniejszy w regionie
httpstatic.klix.bamediaimagesvijesti130301048.13_xl.jpg

BiH: Tunel Vijenac będzie najnowocześniejszy w regionie

Prace nad budową tunelu Vijenac, który będzie częścią korytarza transportowego Vc weszły w drugą fazę. Obiekt ten będzie nie tylko najdłuższy w BiH (2967 m), ale także najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony w regionie.

Wg Asmira Pašicia, kierownika projektu w firmie ACO, obecnie podczas projektowania i realizacji inwestycji takich jak Vijenac szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo ruchu drogowego i pasażerów. Pašić zaznaczył, że w tunelu Vijenac wykorzystany zostanie system odwodnienia tunelowego z kanałami szczelinowymi z betonu polimerowego, charakteryzującymi się dużą pojemnością magazynowania oraz studzienki zapobiegające rozprzestrzenianiu się ognia wewnątrz i pomiędzy rurami.

Tunel Vijenac będzie spełniał najwyższe europejskie standardy, w związku z tym w tunelu oprócz wspomnianego systemu odwadniającego znajdą się inne niezbędne systemy: nadzoru kamer, ochrony przeciwpożarowej, miejsce na uszkodzone pojazdy oraz odpowiednia przestrzeń do ewakuacji pasażerów. Prace nad budową tunelu Vijenac trwają z dwóch stron – północnej i południowej. Zakończenie robót zaplanowano na marzec 2014. Zostanie wtedy oddany do użytku odcinek Drivuša – Kakanj.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE