Home / Bałkany / BiH / BiH: Turecki Yesenerji zainteresowany terminalami naftowymi w FBiH

BiH: Turecki Yesenerji zainteresowany terminalami naftowymi w FBiH

terminal naftowy - mojevijesti.ba.

Długoterminowe inwestycje w projekty energetyczne w BiH są wizją przedstawiciela międzynarodowej spółki tureckiej Yesenerji, którego w siedzibie rządu FBiH w Sarajewie przyjął premier FBiH Nermin Nikšić.

Dyrektor tej spółki Melih Tarioglu poinformował premiera FBiH o swoich zamiarach włączenia się w niektóre projekty inwestycyjne oraz o zebranych do tej pory informacjach o ewentualnych inwestycjach.

Turecka spółka kładzie szczególny nacisk na terminale naftowe FBiH w porcie Ploče i w tym celu została przeprowadzona wcześniej rozmowa z zarządem Terminalu FBiH. Przy tej okazji przedstawiono aktualną sytuację spółki i kroki jakie zostaną podjęte po rozwiązaniu problemów powstałych po zerwaniu współpracy i stosunków handlowych z Delgrip.

Tarioglu podkreślił, że interes spółki sięga jeszcze dalej i związany jest z budową małej rafinerii w BiH, która byłaby zintegrowana z terminalem i oferowała produkt, który byłby tańszy od innych dostępnych na rynku.

Tarioglu szczególnie podkreślił, że po pobycie w BiH i zapoznaniu się z sytuacją w terenie jego firma prześle wiążący list intencyjny, w którym wyrazi poważne zainteresowanie inwestowaniem w te projekty.

– Znaczenie terminali naftowych FBiH w Ploče dodatkowo zyskuje na znaczeniu ze względu na wejście Chorwacji do Unii Europejskiej i stają się one bardziej interesujące dla wszystkich inwestorów. Oczywiście, każda inwestycja jest mile widziana, ale to jest bardzo złożony problem, szczególnie temat rafinerii, dlatego wszystko to wymaga poważnej analizy, powiedział premier Nikšić.

Nikšić podkreślił, że w piśmie wystosowanym do władz FBiH muszą być sprecyzowane szczegóły budowy rafinerii, wizje, lokalizacja, problemy urbanistyczne, przestrzenne, ochrony środowiska oraz inne parametry.

Dyrektor tureckiej spółki wyraził także zainteresowanie inwestowaniem w odnawialne źródła energii, szczególnie energię słoneczną.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE