Home / Bałkany / BiH / BiH: Turkish Ziraat Bank wchodzi na rynek RS

BiH: Turkish Ziraat Bank wchodzi na rynek RS

Turkish Ziraat Banka Bosnia planuje w 2013 r. otworzyć swoje cztery placówki na terytorium Republiki Serbskiej a później nastąpi otwarcie większej liczby oddziałów, poinformował dyrektor generalny tego banku Ali Riza Akbas.

Abkas w czasie wizyty tureckiej delegacji w gminie Prnjavor powiedział, że celem banku jest stała działalność w BiH oraz podniesienie obecnego sukcesu firmy na jeszcze wyższy poziom.

– Chcemy uczestniczyć w rozwoju gospodarczym BiH i działać na terenie całego kraju i dlatego w pierwszym etapie, w przyszłym roku planujemy otworzyć cztery placówki w RS, po czym nastąpi otwieranie większej liczby oddziałów, powiedział Akbas.

Akbas zauważył także, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w FBiH obecne są linie kredytowe tureckiego rządu w wysokości około 100 mln euro.

– Chodzi o kredyt, który ma dwa cele – rozwój gospodarczy i wsparcie dla ludności powracającej do BiH. Okres spłaty wynosi do 10 lat, a stopa procentowa od 2,99 do 3,99%. Liczba podmiotów gospodarczych konkurujących o ten kredyt jest stosunkowo duża, ale nie jesteśmy zadowoleni ze złożonej liczby indywidualnych wniosków, powiedział Akbas.

Turkish Ziraat Banka Bosnia powstała w BiH w 1997 r. i do teraz działała tylko na terenie FBiH, gdzie ma 21 placówek. Turkish Ziraat Bank jest największym tureckim bankiem państwowym, który posiada dużą sieć filii i oddziałów na całym świecie.

Początki działalności tego banku związane są z Imperium Osmańskim i ustanowieniem pierwszych rolniczych instytucji finansowych w 1863 r. Niezależność w wykonywaniu czynności bankowych osiągnął w 1973 r., kiedy to stał się komercyjnym bankiem.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE