Home / Bałkany / BiH / BiH: Tylko jedna na osiem młodych osób ma pracę
bezrobocie

BiH: Tylko jedna na osiem młodych osób ma pracę

W Bośni i Hercegowinie tylko co ósma osoba w wieku od 16 do 24 lat znajduje zatrudnienie. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej, gdzie pracę ma co trzeci młody człowiek, sytuacja jest dramatyczna.

Jak powiedział szef Delegacji Unii Europejskiej w BiH, Peter Sorensen, stopa bezrobocia w BiH jest najwyższa w Europie (60% młodych osób nie może znaleźć pracy). Sorensen podkreślił, że według raportu Banku Światowego „Wskaźniki łatwości zatrudnienia” Bośnia zajmuje dopiero 131 miejsce na liście, na której znajduje się 189 krajów z całego świata.

Szansą na poprawę obecnej sytuacji jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą stanowić w przyszłości siłę napędową gospodarki i pomóc w zmniejszeniu wysokiej stopy bezrobocia w BiH. Unia Europejska przeznaczyła w sumie około 60 milionów EUR na Program Rozwoju Przedsiębiorstw i Innowacji Zachodnich Bałkanów (EDIF). Fundusz ENEF (Enterprise Expansion Fund) ma wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają potencjał, zostały założone w BiH i planują inwestować w projekty związane z tym regionem.

ENEF został oficjalnie zarejestrowany w lutym. Dzięki funduszowi przedsiębiorstwa mogą otrzymać środki finansowe w wysokości od 1 do nawet 10 mln EUR, co zapewni płynność potrzebną do ich rozwoju. Oczekuje się, że dzięki tym pieniądzom powstaną także nowe miejsca pracy dla młodych ludzi i dzięki temu stopa bezrobocia w BiH znacznie spadnie.

 

Źródło: klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE