Home / Bałkany / BiH / BiH: Ucieczka młodych na Zachód
seebiz.net - studenti-mladi-protesti

BiH: Ucieczka młodych na Zachód

Sytuacja w Bośni i Hercegowinie dla wielu młodych ludzi wydaje się beznadziejna. Brak pracy i możliwości rozwoju oraz pesymistyczna perspektywa skłania ich do opuszczenia ojczyzny. Wieloletnie obietnice rządu zdają się na nic.

Jak donosi agencja informacji OIA (Omladinska informativna agencija) w ciągu ostatnich sześciu lat z Bośni i Hercegowiny wyjechało 150 tysięcy młodych ludzi do 30. roku życia. Co więcej, nieco ponad 80% pozostałych w ojczyźnie deklaruje chęć wyjazdu. Petar M. i Mirza Softić to jedni z tych 150 tysięcy, którzy zmęczeni nadziejami na lepsze jutro zdecydowali się opuścić Bośnię.

Petar w ciągu trzech lat przed wyjazdem częściej był bez pracy niż zatrudniony. Gdy dowiedział się, że w Irlandii obywatele Chorwacji nie potrzebują specjalnego zezwolenia na pracę, od razu zdecydował się na wyjazd. Mając podwójne obywatelstwo, już w ciągu dwóch tygodni był w Irlandii. Pracę znalazł bardzo szybko. Równie szybko awansował z podrzędnego asystenta do kierownika zmiany. Ma stałą pracę oraz płatny urlop, podczas którego odwiedza ojczyznę. Tęskni za Bośnią. Jednak, gdyby dostał propozycję pracy za te same pieniądze, co w Dublinie, bez wahania odpowiada, że jedynie rodzice byliby argumentem za powrotem. Wygoda życia i szacunek do człowieka w Irlandii są bardziej zachęcające. Petar podaje przykład opóźnienia wypłaty pensji, co w Bośni jest nagminne. W Irlandii w zaistniałej sytuacji media od razu poruszają sprawę. Nawet jeśli te opóźnienia to kwestia kilku godzin.

Mirza Softić, sarajewski dziennikarz, podobnie jak Petar jest zadowolony z życia na Zachodzie. Przeprowadził się do Holandii 4 lata temu. Mimo miłości do bośniackiego życia, kultury i tradycji, był zmęczony nacjonalizmem oraz mediami, promującymi w telewizji cały czas te same twarze, które zamiast mówić o przyszłości, stale przypominały o przeszłości. Dziennikarz nie porównuje Bośni i Holandii. Oba kraje prezentują zupełnie inny styl życia, jednak podkreśla, że ludziom na emigracji jest ciężko. Nie jest tak jak wielu z tych, którzy zostają w ojczyźnie, uważa, że łatwo zarobić pieniądze. Na każde euro trzeba ciężko zapracować, zwłaszcza jeżeli chce się mieć coś więcej, niż tylko pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Poza tym nauka języka, znalezienie odpowiedniej pracy oraz przystosowanie się do innego życia nie jest łatwą sprawą. Zapytany o powrót, podobnie jak Petar, nie wyraża zdecydowanej chęci. Oczywiście nie chce zostawać w Holandii do końca życia, bierze pod uwagę inne państwa, być może wróci do kraju, za którym tęskni. Softić podkreśla różnice, które utrudniają życie na Zachodzie. Tu, owszem można zarobić pieniądze, ale nie można napić się rakiji w tygodniu czy wyjść na kawę z kolegami z pracy, bo przecież to tylko koledzy, a nie przyjaciele. Brakuje przyjaciół oraz rodziny, ulubionego klubu piłkarskiego.

Jak podkreśliła delegacja Unii Europejskiej, wielu młodych nie widzi przyszłości w Bośni. Blisko jedna osoba na osiem w wieku 16-24 lat jest zatrudniona, co w porównaniu z krajami członkowskimi UE, gdzie jedna osoba na trzy jest zatrudniona, stanowi ogromną różnicę. Niestety rząd BiH zapomina o realizacji przedstawionych obietnic. Zawiedziona społeczność młodych ludzi wciąż będzie wyjeżdżać na Zachód, jeśli sytuacji w kraju się nie zmieni.

Źródło: bljesak.info

About Monika Zekić

KOMENTARZE