Home / Bałkany / BiH / BiH: Uruchomiono wirtualny przewodnik po Starym Mieście w Sarajewie
Sarajewo - sarajevotimes.com

BiH: Uruchomiono wirtualny przewodnik po Starym Mieście w Sarajewie

Sarajewska dzielnica Stare Miasto wdrożyła specjalną bezpłatną aplikację na smartfony, prezentującą poszczególne atrakcje turystyczne i zabytki tego terenu. W ciągu 24 godzin od jej uruchomienia skorzystało z niej 320 unikalnych użytkowników, co jest dużym sukcesem.

Projekt nazwany „Wirtualnym przewodnikiem” pozwala na szybkie zapoznanie się z historią i kulturą najstarszej dzielnicy Sarajewa. Do tej pory nowa aplikacja została w pełni wdrożona tylko w Malezji. W stolicy BiH ma swoją europejską premierę. Kolejnym miastem, który planuje jej wykorzystanie, jest Stambuł. Jak powiedział burmistrz dzielnicy Stare Miasto, Ibrahim Hadžibajrić, gdy projekt został mu przedstawiony, zgodził się na niego od razu. Do tej pory zostało opisanych 21 obiektów, ale prace nad prezentacją kolejnych atrakcji i zabytków będą nadal prowadzone. Przy wyborze miejsc i zabytków zwrócono uwagę na ich popularność i częstotliwość odwiedzin przez turystów. Stare Miasto ma jednak do zaoferowania więcej atrakcji, stąd decyzja o stopniowym rozszerzaniu projektu.

Na każdym z 21 obiektów znajduje się specjalna biała wodoodporna naklejka z QR kodem, którą skanuje się telefonem, aby uzyskać dostęp do zawartości opisu. Po zeskanowaniu turysta może odbyć podróż przez historię zabytku. Dowie się między innymi tego, kto jest jego założycielem, a także pozna dzieje obiektu od dnia budowy do dzisiaj. Autorem wszystkich tekstów, które wykorzystano w aplikacji jest architekt, znawca historii Sarajewa – Mufid Garibija, który przyznał, że wspierał się sugestiami i wskazówkami właścicieli oraz zarządców obiektów. W tym momencie aplikacja jest dostępna w 5 językach: bośniackim, angielskim, niemieckim, tureckim i arabskim. Ściągnięcie jej na telefon wymaga dostępu do Internetu, potem jednak można korzystać z jej zawartości już bez niego. Projekt został stworzony w taki sposób, aby mógł być rozwijany. Planuje się dodanie nowych obiektów i opisów w innych językach.

Aplikację można pobrać bezpłatnie pod tym linkiem. Od 9 sierpnia 2014 roku kody będą możliwe do pobrania także na lotnisku w Sarajewie. W Starym Mieście prowadzona jest promocja aplikacji, aby jak największa ilość turystów mogła się o niej dowiedzieć. Władze mają nadzieję, że projekt „Wirtualny przewodnik” zwiększy atrakcyjność i popularność Sarajewa wśród turystów z całego świata.

 

Źródło: klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE