Home / Bałkany / BiH / BiH: Ustalenia w sprawie tunelu przez Neum

BiH: Ustalenia w sprawie tunelu przez Neum

W poniedziałek, 23 lipca, w Zagrzebiu, doszło do spotkania ministrów transportu BiH Damira Hadžicia i Chorwacji, Sinišy Hajdaš-Dončicia. Podjęto decyzję o utworzeniu komisji ekspertów. Jak ustalono, Chorwacja ze swojej strony przygotuje porozumienie o budowie tunelu prowadzącego przez Neum (Kolejna propozycja drogowego połączenia Dubrownika z resztą kraju), BiH z kolei przygotuje projekt porozumienia  dotyczącego korzystaniu z portu Ploče i korytarza kolejowego Metković-Ploče.

Niezbędne jest jednak wydanie zezwolenia na budowę korytarza przez Unię Europejską. Most Pelješac zostanie wybudowany, jeśli UE zdecyduje się sfinansować inwestycję (Rząd planuje sfinansować budowę Mostu Pelješac z funduszy strukturalnych UE).

Mimo wcześniejszych trudności i gróźb międzynarodowym procesem, Hadžić podkreślił, że BiH nie zamierza utrudniać Chorwacji realizacji budowy, mając na uwadze trudności w relacji Słowenia – Chorwacja o podobnym podłożu.  

Jak wielokrotnie podkreślał Hajdaš-Dončić, wynikiem inwestycji będzie nie tylko połączenie części terytorium Chorwacji, ale również Europy.

Na spotkaniu rozmawiano również o projektach budowy międzynarodowych mostów na Sawie w okolicach Svilaja oraz Gradiszki.

źródła: indikator.ba, seebiz.eu

About Ewa Janas

KOMENTARZE