Home / Bałkany / BiH / BiH: Utrzymują się niekorzystne trendy w wymianie handlowej – Izba Handlu Zagranicznego

BiH: Utrzymują się niekorzystne trendy w wymianie handlowej – Izba Handlu Zagranicznego

Dane statystyczne dotyczące wymiany handlowej Bośni i Hercegowiny są obecnie bardziej korzystne niż w pierwszym kwartale – zmniejszył się spadek eksportu, odnotowano też spadek importu – podał ekspert ekonomiczny Izby Handlu Zagranicznego BiH, Igor Gavran podczas konferencji prasowej podsumowującej wymianę handlową BiH w miesiącach styczeń-lipiec br. Zapowiedział on, że do końca roku 2012 można oczekiwać poprawy statystyk, jednak w rzeczywistości kraj pozostanie w stagnacji i statystycznie niepotwierdzonej recesji.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy import wyniósł 4,58 mld KM, a eksport 2,5 mld KM, w jednym miesiącu deficyt osiągnął poziom 600 mln KM. Wskaźnik pokrycia importu eksportem w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku był większy niż w latach poprzednich, jednak nie satysfakcjonujący.

W całkowitej wymianie handlowej widoczny jest stały wzrost eksportu na wiodące rynki, przede wszystkim do Niemiec, wzrósł eksport między innymi na rynek rumuński, znacząco zwiększył się eksport do Turcji. Spadek eksportu odnotowano w przypadku krajów o gorszej sytuacji ekonomicznej, największy w przypadku eksportu energii elektrycznej i koksu do Serbii.

W przypadku importu deficyt nadal pozostaje ogromnym problemem BiH, jego największa część przypada na ropę naftową i produkty naftowe, których import dodatkowo wzrósł. Spadek importu nie jest wynikiem poprawy sytuacji w BiH ani powiększenia udziału produktów lokalnych w rynku, ale małej aktywności ekonomicznej i spadku standardu życia.

 

O danychUrzędu Statystycznego BiH o wymianie handlowej w lipcu br. pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: komorabih.ba, aa.com.tr

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE