Home / Bałkany / BiH / BiH uzyskała nowy termin od UE na rozstrzygnięcia w sprawie Sejdić-Finci
bih_eu - 6yka.com

BiH uzyskała nowy termin od UE na rozstrzygnięcia w sprawie Sejdić-Finci

bih_eu - 6yka.com

11 kwietnia br. w Mostarze odbędzie się kolejny etap dialogu między UE a BiH. W związku z tym UE oczekuje, że do tego czasu będą kontynuowane rozmowy i podejmowane decyzje, które mają doprowadzić do porozumienia dot. implementacji decyzji sądu w sprawie Sejdić-Finci (wielokrotnie opisywanej na balkanistyka.org). Natomiast 24 marca w Brukseli miały miejsce rozmowy między liderami z BiH i przedstawicielami Generalnej Dyrekcji ds. Rozszerzenia, mające na celu przygotowanie tej trzeciej rundy dialogu na wysokim szczeblu między BiH a UE.

Rzecznik Komisarza ds. Rozszerzenia, Petar Stano, powiedział, że nadszedł czas, aby wprowadzić w życie wyrok sądu w sprawie Sejdić-Finci, ponieważ bez tego BiH nie będzie mogła złożyć wiarygodnej aplikacji o członkostwo ani mieć nadziei na wprowadzenie Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu. Wg niego najważniejsza dla BiH jest teraz taka implementacja wyroku, która umożliwi wywiązanie się z obowiązków podjętych w trakcie poprzednich etapach rozmów.

Po spotkaniu w Brukseli wśród polityków z BiH przeważał optymizm. Zgodnie ze słowami lidera SDP, Zlatka Lagumdžiji, omawiane rozwiązanie mogłoby oznaczać nawet ‘kopernikański przewrót’ w zakresie konstytucji i prawa wyborczego BiH. SDA odrzuca jednak tę opcję, oceniając zaproponowany model (dwie jednostki wyborcze RS i Federacja podzielona na dziesięć jednostek wyborczych wg systemu kantonalnego) jako asymetryczny i dyskryminujący. Ponadto Międzynarodowa Grupa Kryzysowa wyraziła zwątpienie w sukces rozmów. Marko Prelec, który reprezentuje organizację na terenie Bałkanów, podkreślił, że nawet jeśli uda się dojść do porozumienia w sprawie systemu wyborczego, nie wpłynie to na zmianę sytuacji mniejszości w BiH, a szczególnie społeczności romskiej. Dodał także, że byłby zdziwiony gdyby rozmowy, które odbędą się 11 kwietnia, zakończyłyby się sukcesem.

Słoweński euro poseł, Jelko Kacin, uważa, że BiH powinna przestać się oszukiwać, zadowalać małymi postępami i niemal wymuszać ustępstwa. Wg niego taka taktyka na pewno nie doprowadzi do uzyskania przez BiH statusu państwa kandydującego. Kacin apeluje o przebudzenie się politycznej elity w BiH i ostrzega, że bez tego nie będzie szans dla kraju i jego obywateli na europejską przyszłość. Obecnie EU oczekuje przede wszystkim, aby bh. liderzy doszli do porozumienia między sobą i 11 kwietnia okaże się, jaka będzie tym razem odpowiedź BiH.

 

Źródło: biznis.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE