Home / Bałkany / BiH / BiH: Vlašić przygotowuje się do sezonu zimowego
Vlasic - ekapija.ba

BiH: Vlašić przygotowuje się do sezonu zimowego

W rejonie położonego w środkowej części BiH masywu górskiego Vlašić trwają przygotowania do nowego zimowego sezonu turystycznego, który oficjalnie rozpocznie się 15 grudnia br. Pracownicy związani z sektorem turystycznym z miasteczka Babanovac oczekują z niecierpliwością na pierwsze opady śniegu, które przyciągną turystów jeszcze przed oficjalnym otwarciem sezonu. Adnan Kalušić z firmy Vlašić Ski, która zarządza transportem liniowym na górze Vlašić zapowiedział, że w tym roku średnia trasa zostanie sztucznie naśnieżona, jednak aby rozpoczęto produkcję sztucznego śniegu temperatury muszą się obniżyć. Wg Kalušicia nadchodzący sezon może trwać dłużej niż do 15 lutego 2014 r., w związku z tym rejon ten mogłaby odwiedzić rekordowa liczba gości.

Adnan Kalušić zapowiedział, że ceny skipassów w stosunku do zeszłego sezonu powinny pozostać niezmienione. Całodniowy karnet do wykorzystania w godzinach 9-16 będzie kosztował więc 27 KM (13,8 EUR), cena karnetu na pół dnia, który można wykorzystać od godz. 12:30 do 16 będzie wynosić 18 KM (9 EUR), a karnet nocny (będzie można z niego korzystać w środy, piątki i soboty od 18:30 do 21:30) to koszt 16 KM (8,18 KM).

Podczas nadchodzącego sezonu w rejonie masywu Vlašić na turystów będzie czekać ok. 10 tys. miejsc noclegowych. Wiele pokoi w hotelach Pahuljica, Blanca, Vlašić, Sunce i kompleksie apartamentów Eko Fis oraz prywatnych domków to wynajęcia zostało już zarezerwowanych na okres świąteczno-noworoczny. Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Kantonu Środkowobośniackiego, Nikad Korić, podkreślił, że wielu gości wraca do tego miejsca co roku. Wyraził także nadzieję, że w bliskiej przyszłości trasy narciarskie zostaną przedłużone, co podwyższy jeszcze jakość usług.

Hotelarze i restauratorzy z okolic Vlašicia przewidują, że także w tym sezonie najwięcej gości przyjedzie z BiH i Chorwacji. Liczną grupę turystów stanowię mieszkańcy Splitu i Dalmcji, a także bośniacka diaspora. Średnia cena pokoju z wyżywieniem typu half-board w jednym z hoteli usytuowanych w okolicy masywu Vlašić w okresie od 22 grudnia do marca 2014 wynosi od ok. 66 KM (33,7 EUR) do ponad 200 KM (102 EUR) za jeden dzień w najdroższym apartamencie. Wynajęcie domu na 1 dzień kosztuje od 50 do 100 EUR w zależności od wielkości obiektu i daty. Do nadchodzącego sezonu przygotowują się także liczne kawiarnie, restauracje i tradycyjne ćevabdžinice. Turyści będą mogli skorzystać nie tylko z oferty narciarskiej, ale również spróbować dobrej kuchni i wziąć udział w nocnym życiu.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE