Home / Bałkany / BiH / BiH: W 2012 r. zamknięto ponad 7 tys. przedsiębiorstw

BiH: W 2012 r. zamknięto ponad 7 tys. przedsiębiorstw

zatvaranje obrta - burza.com.hr.

Na terytorium Federacji Bośni i Hercegowiny w zeszłym roku zamknięto ponad siedem tysięcy przedsiębiorstw i warsztatów rzemieślniczych. Przez zamknięcie 303 firm zamknięto aż 1.394 jednostki biznesowe. Jednak największa liczba zamkniętych przedsiębiorstw spowodowana jest zbyt dużym tempem surowej konkurencji na rynku – 5.406 rzemieślników zmuszonych było zakończyć swoją działalność.

Zamykanie firm i przedsiębiorstw spowodowało liczne zwolnienia, tylko w zeszłym roku bez pracy każdego dnia zostawało 159 osób. Liczba osób bezrobotnych, która wyniosła 58.207 zrównała się prawie z liczbą pracujących. Powody utraty pracy są bardzo różne. Z powodu upadłości, likwidacji lub prywatyzacji pracę straciło 1.266 osób, 16.672 pracowników było niepotrzebnych z powodu rozwoju technologii, a pracę z powodu wygaśnięcia umowy na czas określony straciło aż 25.250 obywateli.

W Republice Serbskiej bez pracy zostało 15.019 osób, czyli dziennie prace straciło 56 pracowników. Przewiduje się, że w tym roku nastąpi kontynuacja procesu utraty pracy i to ze zwiększonym tempem. Każdego dnia zostanie zamkniętych 26 małych przedsiębiorstw i niestety do końca tego roku wyrejestrowanych będzie 10 tys. małych przedsiębiorstw, czyli o 30% więcej niż w zeszłym roku, prognozuje Urząd Podatkowy FBiH.

Liczba nowopowstałych firm na terenie BiH w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się o połowę, pokazują dane firmy New Market Consalting z Sarajewa.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE