Home / Bałkany / BiH / BiH: W 2014 r. instytucje publiczne wydają prawie 150 EUR na sekundę
bh-institucije-svake-sekunde-potrose-nase-292-km - oslobodjenje.ba

BiH: W 2014 r. instytucje publiczne wydają prawie 150 EUR na sekundę

Instytucje państwowe wydają w tym roku o 7 KM na sekundę więcej niż w roku ubiegłym, pokazuje licznik wydatków publicznych postawiony przez fundację CPI. Każda sekunda w tym roku kosztuje podatników w BiH 292 KM, czyli prawie 150 EUR, podała fundacja.

Na wydatki budżetowe przewidziano w tym roku 9,2 mld KM (4,7 mld EUR), o 300 mln KM więcej niż w roku 2013. Dodatkowe obciążenie to wzrost kosztów obsługi długu zagranicznego. Jak podano, licznik fundacji nadal będzie śledził wydawanie pieniędzy podatników, ponieważ władze BiH nie podają pełnej informacji na temat budżetu, pozostawiając miejsce na niewłaściwe i nieracjonalne wydatki.

Oprócz licznika w Sarajewie fundacja udostępnia też licznik on-line oraz stronę budzeti.ba pokazującą, jak dzielone są budżety na poszczególnych szczeblach administracyjnych.

Źródło: oslobodjenje.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE