Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH w dyplomatycznej izolacji

BiH w dyplomatycznej izolacji

dyplomacja - english.blic.rs

Dyplomacja odgrywa kluczową rolę w umacnianiu wizerunku i pozycji państwa w stosunkach międzynarodowych. Agencja Prasowa Anatolia przeanalizowała zakres działań dyplomatycznych krajów Europy Południowo-Wschodniej i okazało się, że Bośnia i Hercegowina znajduje się w swego rodzaju dyplomatycznej izolacji, podczas gdy chorwaccy i serbscy urzędnicy są najbardziej aktywni na arenie międzynarodowej. Badania obejmowały okres ostatnich trzech miesięcy, a pod uwagę zostały wzięte wizyty, które najwyżsi urzędnicy z krajów regionu złożyli za granicą, jak również przyjazdy zagranicznych dygnitarzy.

Według tych wskaźników, Chorwacja jest liderem w regionie. Chorwacka minister spraw zagranicznych i europejskich Vesna Pusić w analizowanym okresie przyjęła 32 delegacje, złożyła również w tym czasie 22 wizyty za granicą. Minister Pusić średnio co czwarty dzień składała wizytę za granicą, a co trzeci dzień miała spotkania z zagranicznymi delegacjami w Zagrzebiu. Prezydent Ivo Josipović przyjął 29 zagranicznych gości i złożył 4 wizyty poza granicami Chorwacji.

Wysoką aktywność wykazali również serbscy urzędnicy: premier i minister spraw wewnętrznych, Ivica Dačić, przyjął 32 zagraniczne delegacje i złożył 17 wizyt. Oznacza to, iż co trzeci dzień przyjmował on zagranicznych gości, a co piąty dzień spotykał się z wysokimi dygnitarzami za granicą. Prezydent Nikolić przyjął w tym czasie 24 urzędników i złożył 4 wizyty zagraniczne.

Nie próżnowali również kosowscy politycy – nie tylko przyjęli wielu gości, lecz również często składali wizyty poza granicami kraju. Prezydent Afitete Jahjaga w ciągu 3 miesięcy spotkała się z 23 zagranicznymi gośćmi i złożyła 11 wizyt – co cztery dni przyjmowała delegację, a co ósmy dzień odwiedzała zagranicznych polityków. Premier Hashim Thaci przyjął w tym czasie 21 delegacji i złożył 13 wizyt.

Podobne wyniki uzyskali najwyżsi urzędnicy czarnogórscy. Premier Milo Đukanović i jego poprzednik, Igor Lukšić, przyjęli 22 delegacje i złożyli 10 wizyt, tak więc średnio co czwarty dzień gościli zagranicznych urzędników, a co dziewiąty dzień udawali się z dyplomatyczną wizytą poza granice Czarnogóry.

W porównaniu z ww. państwami, Bośnia i Hercegowina wypada najsłabiej w regionie. Trzej członkowie Prezydium BiH w badanym okresie przyjęli 18 delegacji, a sami złożyli wizyty zagraniczne zaledwie czterokrotnie. Premier Vjekoslav Bevanda przyjął 13 dygnitarzy i zaledwie jeden raz udał się z delegacją. Według tych danych, Bevanda jest prawdopodobnie jednym z najmniej aktywnych wysokich rangą urzędników w regionie. Ministerstwo spraw zagranicznych było dużo bardziej aktywne niż Prezydium oraz premier: minister Zlatko Lagumdžija i wiceminister Ana Trišić-Babić przyjęli 21 zagranicznych delegacji i złożyli 14 wizyt.  Raport ten doskonale pokazuje, iż bośniaccy politycy na szczeblu dyplomatycznym są wyjątkowo mało aktywni – minister Pusić w ciągu trzech miesięcy uczestniczyła w większej ilości spotkań (aż 19 aktywności dyplomatycznych więcej!) niż minister Lagumdžija i wiceminister Ana Trišić-Babić.

Źródło: biznis.ba

 

 

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE