Home / Bałkany / BiH / BiH w końcu przejmie kontrolę na swoim niebem
avion - seebiz.net

BiH w końcu przejmie kontrolę na swoim niebem

1 października 2014 roku BiH po długich staraniach rozpocznie proces przejmowania kontroli nad własnym niebem. Minister Transportu i Łączności, Damir Hadžić, nie krył swojego zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

Jak powiedział Hadžić, cały projekt związany z przejęciem kontroli nad przestrzenią powietrzną otwiera nowy rozdział we współpracy z Eurocontrolem – europejską organizacją ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej. Dodatkowo przynosi on również korzyści finansowe dla samej BiH i lotnictwa cywilnego w tym kraju. Minister Transportu i Łączności dodał, że otrzymał pismo od Dyrektora Generalnego Eurocontrolu, Franka Brennera, w którym zapewniono go, że wszystko idzie zgodnie z planem i od 1 października 2014 roku nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby BiH mogła zacząć przejmować kontrolę nad swoim niebem. W liście Brenner pochwalił BiH za bardzo dobre przygotowanie wszystkich przedsięwzięć związanych z tym procesem, zwłaszcza za utworzenie Komitetu ds. Przestrzeni Powietrznej BiH i rozmowy na temat podpisania umowy ATS pomiędzy BiH, Serbią i Chorwacją.

Damir Hadžić zapowiedział, że będą podjęte dalsze kroki uzgodnione w ramach planu i jeśli wszystko pójdzie właściwie, 1 października rozpocznie się proces przejmowania kontroli nad przestrzenią powietrzną. W terminie od 1 do 30 października wraz z pomocą instruktorów z SMATSA (Serbia and Montenegro Air Traffic Services Agency) będą stopniowo przejmowane kolejne elementy świadczenia i usług. Normalna działalność prowadzona już przez samą BiH rozpocznie się 1 grudnia 2014 roku.

Źródło: klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE