Home / Bałkany / BiH / BiH: W maju sarajewski Ratusz odzyska dawny blask
Vijecnica_Sarajevo - wikipedia.org

BiH: W maju sarajewski Ratusz odzyska dawny blask

Na początek maja planowane jest zakończenie renowacji i oddanie do użytku jednego z symboli Sarajewa – ratusza [Gradska vijećnica]. Budynek – wewnątrz i na zewnątrz – odzyska autentyczny wygląd z 1896 r., kiedy to został oficjalnie otwarty.

Obecnie trwa czwarta, ostatnia faza prac, która jest finansowana ze środków IPA [instrument pomocy przedakcesyjnej UE]. Koszt tego etapu to 5 mln EUR. Ułożono już ponad 3 tys. m2 parkietu, prace kamieniarskie przebiegają zgodnie z planem, ukończono też witraż pod kopułą w holu ratusza oraz większość dekoracji malarskich.

Zapowiedziano już, że odnowiony Ratusz będzie gościł orkiestrę Filharmonii Wiedeńskiej. Koncert będzie można obejrzeć na ekranach wystawionych przed budynkiem.

Ratusz, zbudowany w stylu neomauretańskim, był najbardziej reprezentacyjnym obiektem powstałym na tym terenie w czasie panowania Austro-Węgier. Budynek został zniszczony podczas wojny w latach 1992-1995, wtedy też całkowicie spłonął katalog Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej BiH oraz około 80% książek i dokumentów zgromadzonych tu po 1949 roku.

Źródło: oslobodjenje.ba, bs.wikipedia.org

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE