Home / Bałkany / BiH / BiH: W październikowych wyborach wystartuje 7877 osób
izbori

BiH: W październikowych wyborach wystartuje 7877 osób

Centralna Komisja Wyborcza BiH do 8 sierpnia miała potwierdzić listy wyborcze poszczególnych partii do październikowych wyborów w kraju. Spisy kandydatów mają zostać oficjalnie ogłoszone i udostępnione do wglądu 28 sierpnia 2014 roku. Według wstępnych informacji zgłoszono 7877 kandydatów, którzy będą walczyć między sobą o 518 miejsc we władzach.

Tak duża liczba chętnych nie jest jednak niczym dziwnym, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się ilość władz wykonawczych i ustawodawczych w BiH. Dodatkowo przywołane dane pokazują, że mieszkańcy tego kraju są zainteresowani polityką. Jak zauważył Vehid Šehić, przewodniczący Strategicznego Zarządu Koalicji Siedmiu Organizacji Pozarządowych Pod lupom, istnieją dwa powody takiego stanu rzeczy. Część osób chce naprawdę poprawić sytuację w BiH a także polepszyć los jej obywateli. Niestety niektórzy zaczynają zajmować się polityką ze względów finansowych. Jak zauważył Šehić, zawód polityka jest często wykorzystywany do osiągnięcia osobistych korzyści. Uznaje się bowiem, że działalność polityczna prowadzi do wzbogacenia się, a także do podniesienia własnego prestiżu, zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie. To wyjaśnia przyczynę tak dużej ilości chętnych do kandydowania (według wstępnych danych najliczniejszą listę wyborczą będzie posiadać Socjaldemokratyczna Partia BiH, która zgłosiła ich aż 595).

W październiku w BiH odbędą się także wybory do Prezydium. W sumie na te stanowiska zgłoszonych zostało 17 kandydatów: 10 na prezydenta bośniackiego, 4 na chorwackiego i 3 na serbskiego.

Kandydaci podczas wyborów będą między sobą konkurować o 518 miejsc. Wybranych zostanie m.in: 3 członków Prezydium BiH, 1 prezydent i 2 wiceprezydentów Republiki Serbskiej, 42 deputowanych w Izbie Reprezentantów Parlamentu BiH, 98 w Izbie Reprezentantów FBiH, 83 posłów Zgromadzenia Narodowego RS, 286 członków Zgromadzeń Kantonalnych. Wybory odbędą się 12 października 2014 roku.

Źródło: oslobodjenje.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE