Home / Bałkany / BiH / BiH: W Sarajewie otwarto wystawę „Bośnia, okowy”
bosna_okovi_oslobodjenje.ba

BiH: W Sarajewie otwarto wystawę „Bośnia, okowy”

25 sierpnia br. w Bośniackim Centrum Kulturalnym (BKC) otwarto wystawę pt. „Bośnia, okowy”. Autorami prac są Enver Bužo i Mak Hubjer. Po jednej stronie galerii zawisło ok. 40 prac holenderskiego malarza, Envera Bužo, które przedstawiają idylliczne obrazy z przeszłości nawiązujące do bośniackich tradycji i obyczajów. Po drugiej stronie umieszczono instalację młodego artysty Maka Hubjera pt. „Okowy”, której elementem są m.in. ludzkie czaszki namalowane na czarnym tle.

Na pierwszy rzut oka dwie części wystawy wydają się sprzeczne i kontrastowe. Celem artystów było pokazanie wspomnień z przeszłości widzianych oczyma malarza, który pamięta utopię i dobre czasy oraz przedstawienie doświadczeń codzienności młodego artysty.

Mak Hubjer jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie. Uważa, że związek pomiędzy obiema stronami wystawy jest logiczny. Artysta podkreślił, że chciałby, aby ludzie przypomnieli sobie obrazy z przeszłości, a także dawne ideały i na tej podstawie budowali przyszłość oraz nie zamykali się na problemy. Największą inspiracją Hubjera było rodzinne miasto (Sarajewo), kraj oraz Srebrenica. Wg niego społeczeństwo BiH od czasu wojny pogrążyło się w ciemności i letargu. Hubjer dodał, że trzy czaszki z opaskami, które są elementami jego instalacji to najczystsza prezentacja jego własnych obserwacji. Artysta prezentował już swoje prace w Sarajewie i Srebrenicy. Ponadto ogłosił swoją wystawę w ramach wydarzenia „Live For Srebrenica”, które odbędzie się przyszłym roku w Wiedniu.

Enver Bužo pochodzi z BiH, jednak mieszka w Holandii. Jest znany ze swojej działalności humanitarnej. Przy okazji otwarcia wystawy odbyła się zorganizowana przez niego aukcja obrazów. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE