Home / Bałkany / BiH / BiH: W Sarajewie powstanie rzeźba amerykańskiego artysty Alexandra Viscio
outsourcing -source.ba

BiH: W Sarajewie powstanie rzeźba amerykańskiego artysty Alexandra Viscio

18 marca br. znany amerykański artysta Alexander Viscio zaprezentował w Sarajewie projekt wystawy „Outsourcing to Sarajevo”. W ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej pomiędzy Muzeum Historycznym i Muzeum Narodowym BiH stanie rzeźba przedstawiająca słowo „outsourcing”. Drewniany obiekt będzie miał 21 m długości, 6 m szerokości i 2 m wysokości.

Alexander Viscio poprzez swoją instalację chce nadać nowe pozytywne znaczenie pojęciu „outsourcing”, które przez ekonomistów uważane jest za „brzydkie”. Artysta wyjaśnił, że słowo „outsourcing” oznacza praktyki firm, które przenoszą swoje siedziby z jednego kraju do drugiego w celu zmniejszenia kosztów pracy, co skutkuje redukcją etatów i wyzyskiem dzieci w nowych lokalizacjach. Pochodzi również z serii „Brzydkich słów Ameryki” Viscio, która jest zbiorem przekleństw przedstawionych w formie drewnianych rzeźb.

Instalacja Alexandra Viscio ma być platformą, dzięki której swoje prace przedstawią artyści z Austrii, BiH i krajów regionu. W środku znajdzie się otwarta przestrzeń, gdzie zostaną umieszczone fotografie 14 współczesnych artystów: Vanji Lisac, Samira Plaste, Elvisa Dolicia, Ediny Selesković, Ivana Hrkaša, Caterine Verde, Zenity Komad, Michela Parta, Michaela Kienzera, Gabi Trinkaus, Station Rose, Patricka Baumullera, Michaela Goldgrubera i n_o_r_m_a_la. Założeniem Viscio było stworzenie interaktywnej i dostępnej dla ludzi rzeźby. Wchodząc do wnętrza odwiedzający mają stać się jej częścią. Viscio wyjaśnił również, że w kontekście setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej obiekt funkcjonuje jako koń trojański dwudziestego pierwszego wieku, gdzie „brzydkie” słowo zostało zaprezentowane w formie modernistycznej rzeźby.

Zapowiedzi wystawy „Outsourcing to Sarajevo” można już zobaczyć na bilbordach rozmieszczonych w wielu lokalizacjach. Umieszczono na nich skrót O2S14. Rzeźba zostanie odsłonięta 28 czerwca br. Nie wiadomo jeszcze jak długo pozostanie w Sarajewie – artysta musi zebrać środki finansowe w celu opłacenia kosztów całodobowego nadzoru i ubezpieczenia obiektu.

Źródło: klix.ba source.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE