Home / Bałkany / BiH / BiH: W Szwecji nie wiedzą o Srebrenicy?
Srebrenica - znamo.ba

BiH: W Szwecji nie wiedzą o Srebrenicy?

Popularna szwedzka gazeta Expressen opublikowała przed kilkoma dniami tekst, w którym podaje nazwiska znanych osób negujących ludobójstwo w Srebrenicy.

Na wspomnianej liście znajdują się m.in. popularny dziennikarz państwowej telewizji (SVT) Jovan Radomir i prezes dużego klubu sportowego. Ich działalność związana jest z grupą założoną na portalu Facebook „Prawda dla wszystkich” będącą dziełem serbskiej diaspory w Szwecji. Stworzona w 2011 roku grupa zajmuje się rozpowszechnianiem materiałów mówiących o tym, że ludobójstwo w Srebrenicy nie miało miejsca.

Głos w tej sprawie zabrała dziennikarka Annika Hamrud mówiąc, że w Szwecji istnieją środowiska negujące największą zbrodnię ludobójstwa po zakończeniu II wojny światowej, ale podkreśla, że większość Szwedów wierzy, że zbrodnia ta jest ludobójstwem, tak samo jak Holokaust nad Żydami. W języku szwedzkim słowa „ludobójstwo” i „holokaust” używane są nawet zamiennie.

W Szwecji działają faszystowskie kręgi negujące wydarzenie z 1995 roku, ale ich głos nie jest silny, komentuje znana reporterka. Tekst o tych ludziach powstał, aby pokazać opinii publicznej, że takie osoby nadal istnieją i nie uznają faktu historycznego, potwierdzonego m.in. przez Międzynarodowy Trybunał w Hadze, dodaje.

W Szwecji działa bardzo liberalne prawo, które zezwala wszystkim na przedstawianie swojej opinii na dany temat, nawet jeśli jest ona bardzo kontrowersyjna. Cytowana dziennikarka jest znana z upowszechniania informacji o wydarzeniach z Tomašicy i walki o uświadamianie społeczeństwa szwedzkiego w kwestiach wydarzeń w BiH z czasów ostatniej wojny.

Źródło: radiosarajevo.ba, klix.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE