Home / Bałkany / BiH / BiH: W tym roku może zacząć się prywatyzacja firmy BH Telecom i obu spółek Elektroprivreda

BiH: W tym roku może zacząć się prywatyzacja firmy BH Telecom i obu spółek Elektroprivreda

bh-telecom-zgrada seebiz.net

Zgodnie z planem prywatyzacji na ten rok akcje trzech ważnych spółek, których większościowym właścicielem jest państwo – BH Telecom i obu spółek Elektroprivreda – mają zostać sprzedane na giełdzie. W pierwszej fazie na sprzedaż ma zostać wystawione 5% udziałów (Władza FBiH jest w posiadaniu 90%), dla pozostałej części musi zostać przygotowane studium wykonalności. Planu, przygotowanego przez Agencję ds. Prywatyzacji, nie zatwierdził jeszcze rząd.

Giełda umożliwia spekulacje, jednak przy tak małej liczbie akcji jest najodpowiedniejszym sposobem sprzedaży. Jeśli rząd zdecyduje się na prawne uregulowanie tego modelu, możliwe jest ograniczenie spekulacji, podobnie jak to uczyniono w Chorwacji, ograniczając między innymi ilość akcji, które można kupić, twierdzi dyrektor Agencji ds. Prywatyzacji, Šuhret Fazlić.

W przypadku każdego prywatyzowanego przedsiębiorstwa zgodę na plan prywatyzacji muszą wydać odpowiednie ministerstwa. Jak powiedział minister transportu i komunikacji FBiH, Enver Bijedić, na temat sprzedaży BH Telecomu jeszcze nie rozmawiano. W przypadku spółek energetycznych na prywatyzację zgodzić muszą się zarówno rząd, jak i parlament Federacji BiH, jednak ministerstwo jest przeciwne restrukturyzacji sektora i zapowiada, że nie wyrazi zgody na taki plan prywatyzacji.

Proces prywatyzacji rozpoczęto w przypadku 90% spółek spośród 1450 firm znajdujących się w rejestrze Agencji ds. Prywatyzacji. Plan prywatyzacji na ten rok obejmował także pięć innych przedsiębiorstw, których akcje miały zostać sprzedane na giełdzie, jednak już wiadomo, że ministerstwa nie wydały zgody na prywatyzację firmy Sarajevo-osiguranje i Fabryki Tytoniu Sarajevo. Zdaniem Agencji na 10 niesprywatyzowanych przedsiębiorstwach w ciągu ostatniej dekady państwo straciło ok. 1,15 mld KM (590 mln EUR).

 

Źródło: seebiz.eu

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE