Home / Bałkany / BiH / BiH: W ubiegłym roku ponad 80 tys. turystów odwiedziło Muzeum Tunelu w Sarajewie
tunelspasa.ba

BiH: W ubiegłym roku ponad 80 tys. turystów odwiedziło Muzeum Tunelu w Sarajewie

Kompleks pamiątkowy Ratni tunel D-B (Wojenny tunel D-B), w którym mieści się Muzeum Tunelu odwiedziło w zeszłym roku ponad 82 tys. turystów. Rzecznik prasowy Funduszu Pamięci (pod którego patronatem działa muzeum), Irfan Gazdić, podkreślił, że w porównaniu do poprzedniego roku liczba gości znacznie wzrosła, a w tym roku oczekuje się jeszcze większej liczby odwiedzających.

Muzeum odwiedzają turyści prawie ze wszystkich krajów świata, m.in. z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Europy Zachodniej, Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej. Dużą grupę gości stanowią mieszkańcy krajów regionu – Chorwacji i Słowenii. Miniony rok był w całości poświęcony 20. rocznicy wybudowania tunelu, w związku z tym przeprowadzono wiele projektów. W styczniu 2013 r. przebudowano otoczenie muzeum i dom Bajre Kolara, który stanowi wejście do tunelu. Od marca do maja 2013 r. w kompleksie odbywały się Dni Otwarte Muzeum, podczas których prowadzono lekcji historii dla uczniów dziewiątych klas ze szkół z Kantonu Sarajewo. W maju 2013 r. zorganizowano spotkanie przy okrągłym stole poświęcone podstawom badań historycznych, na których zostaną oparte przyszłe prace naukowe dot. tego obiektu. Obchody rocznicy utworzenia tunelu zakończyła uroczystość w Domu Sił Zbrojnych BiH.

W muzeum można obejrzeć m.in. krótki film dokumentalny o powstaniu tunelu i wystawę „Obiekt D-B w świetle dokumentów”. Autorem jej scenariusza jest kustosz, Dina Memić. W bieżącym roku będą dalej realizowane rozpoczęte projekty. Zaplanowano wybudowanie czterech nowych sal audiowizualnych, dzięki którym w kompleksie będzie mogło przebywać jednocześnie ok. 300 osób. Obecne pomieszczenia pozwalają na wejście 60-80 osób. Dostępna dla zwiedzających część tunelu ma zostać przedłużona o 30 metrów, a cały kompleks najprawdopodobniej poszerzy się o zainscenizowane okopy i poligon z polem minowym. Remont dalszej części tunelu przebiegającej pod pasem startowym lotniska jest obecnie niemożliwy z powodu braku odpowiednich środków finansowych.

Muzeum Tunelu posiada obecnie w swojej kolekcji ponad 500 różnorodnych eksponatów. Z tunelem, który sam stanowi wyjątkowy eksponat związane są liczne urządzenia i przedmioty – wózki, narzędzia, plastikowe buty używane przy budowie, amunicja, pamiętniki, zdjęcia, a także liczne dokumenty.

Tunel pod międzynarodowym lotniskiem nazywany przez mieszkańców Sarajewa „Tunelem Nadziei” został zbudowany podczas oblężenia tego miasta. Połączył dzielnicę Dobrinja z Butmirem. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim milion osób. Prace związane z budową tunelu rozpoczęto 28 kwietnia 1993. Ostatecznie został otwarty w czerwcu 1993. Tunel umożliwił dostawy żywności i pomocy humanitarnej, a także był głównym kanałem transportowym broni.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE