Home / Bałkany / BiH / BiH: Warunki nowej koalicji uzgodnione

BiH: Warunki nowej koalicji uzgodnione

20 listopada liderzy sześciu najważniejszych partii politycznych w BiH podpisali w Mostarze „Wspólne oświadczenie i umowę dotyczącą zasad uczestniczenia w sprawowaniu władzy”. Dokument sygnowali Zlatko Lagumdžija (SDP – Partia Socjaldemokratyczna), Milorad Dodik (SNSD – Związek Niezależnych Socjaldemokratów), Mladen Bosić (SDS – Serbska Partia Demokratyczna), Fahrudin Radončić (SBB – Unia na Rzecz Lepszej Przyszłości), Dragan Čović (HDZ BiH – Chorwacka Unia Demokratyczna BiH) oraz Božo Ljubić (HDZ 1990 – Chorwacka Unia Demokratyczna 1990). Uformowano w ten sposób nową większość parlamentarną, która zajęła miejsce zerwanej latem koalicji SDA (Partia Akcji Demokratycznej)–SDP.

Gospodarz spotkania, prezes HDZ 1990, Božo Ljubić, powiedział na konferencji prasowej, że liderzy „szóstki” zobowiązali się do ustanowienia rozwiązań, które zapewnią pełną równoprawność wszystkich trzech narodów i pozostałych, a także dostosowania konstytucji do decyzji Trybunału Praw Człowieka w sprawie Sejdić – Finci (wybór reprezentantów do Prezydium oraz Izby Narodów miałby opierać się na zasadzie, iż przedstawiciele jednego narodu nie wybieraliby przedstawicieli innej nacji). Ljubić dodać, iż część punktów umowy dotyczy przystosowania prawodawstwa BiH do standardów UE, a także szybkiego ukończenia pracy nad modelem koordynacji pertraktacji z UE w obszarze aktywności, które dotyczą Rady Ministrów oraz władz entitetów.

Partie „szóstki” podkreśliły, że podtrzymują uprzednio ustalone i powzięte decyzje. Ogłosiły również szybkie przystąpienie do rekonstrukcji władzy wykonawczej FBiH. W umowie znalazły się punkty odnoszące się do realizacji podpisanych w marcu porozumień ws. mienia wojskowego i państwowego, a także wdrożenia koniecznych reform mających wyprowadzić z kryzysu entitety.

Liderzy ‘szóstki’ uważają, że koalicja SNSD-SDP doprowadzi do polepszenia sytuacji ekonomicznej w BiH, wzmocni skuteczność działania instytucji państwowych i umożliwi implementację ustalonych wcześniej rozwiązań.

Nowa ugoda została przyjęta z goryczą przez społeczeństwo BiH i niektóre z partii. Przewodniczący SDA, Sulejman Tihić, zapowiedział, że jego partia będzie „przeszkadzać” we wdrażaniu punktów tego porozumienia „wszystkimi demokratycznymi metodami”. Uważa on, iż od lat wspólnota międzynarodowa stara się przywrócić państwu BiH należne kompetencje, a jednym posunięciem szefów partii wszystko zostało zniweczone. Istnieje możliwość, że skutki takiej sytuacji odczuje Dystrykt Brčko, który nie podlega żadnemu z entitetów i który do niedawna był pod zagranicznym protektoratem.

Bośniaccy analitycy uważają, że nowa ‘szóstka’ u władzy nie przyniesie państwu nic dobrego. Profesor z Uniwersytetu w Mostarze, Slavo Kukić, ocenił, iż obecna sytuacja doprowadzi m. in. do wzmocnienia podziału etnicznego, przez co będzie BiH coraz bardziej oddalać się  od innych państw europejskich.

Źródło: seebiz.net, indikator.ba, slobodnaevropa.org

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE