Home / Bałkany / BiH / BiH: Wciąż nie ma porozumienia w sprawie Sejdić-Finci
Sztefan Fuele

BiH: Wciąż nie ma porozumienia w sprawie Sejdić-Finci

W nocy z 17 na 18 lutego br. w Sarajewie odbyło się spotkanie liderów partii politycznych z BiH i unijnego komisarza ds. rozszerzenia, Štefana Füle. Rozmawiano głównie o implementacji wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Sejdić-Finci (wielokrotnie opisywanej na portalu), jednak po raz kolejny nie udało się osiągnąć porozumienia.

Füle po zakończeniu obrad powiedział, że spotkanie było głęboko rozczarowujące, BiH dalej narusza międzynarodowe zobowiązania, a brak efektów to klęska i wstyd przede wszystkim dla polityków z BiH. Ogłosił także zakończenie swoich działań w tej sprawie, o czym powiadomił już szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton i Radę do Spraw Zagranicznych UE. W związku z tym z instytucjami BiH współpracować będą Rada Europejska i Rada do Spraw Zagranicznych.

Wg Füle kwestia implementacji wyroku to nie wirtualny problem, skutki braku decyzji w tej sprawie są odczuwane przez każdego mieszkańca kraju. Osiągnięcie porozumienia to międzynarodowy obowiązek BiH, a jeśli to nie nastąpi, w życie nie wejdzie Porozumienie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu. Komisarz ds. rozszerzenia przypomniał, że już w 2010 r. istniały trzy projekty dot. implementacji wyroku, jednak żadnego nie udało się wprowadzić. Spotkania z liderami były kolejną próbą rozwiązania tego problemu.

Politycy nie mogli osiągnąć kompromisu w kwestii zdefiniowania okręgów wyborczych w FBiH. Zgodnie ze słowami wiceprezesa Partii Akcji Demokratycznej (SDA), Bakira Izetbegovicia, uczestnicy spotkania byli już blisko osiągnięcia porozumienia i prędzej czy później powrócą do stołu negocjacyjnego. Prezes Socjaldemokratycznej Partii Bośni i Hercegowiny (SDP), Zlatko Lagumdžija, podkreślił, że nikt nie ma prawa wprowadzać w BiH rozwiązania, które oznaczałoby jeszcze bardziej dysfunkcyjny kraj.

Źródło: klix.ba seebiz.net radiosarajevo.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE