Home / Bałkany / BiH / BiH: Wejście Chorwacji do UE zaszkodzi bośniackim eksporterom

BiH: Wejście Chorwacji do UE zaszkodzi bośniackim eksporterom

Eksporterzy z BiH mogą bardzo dużo stracić po wejściu Chorwacji do UE. Chorwacja odrzuciła propozycję budowy ośmiu przejść granicznych ze stanowiskami inspekcyjnymi przeznaczonymi do kontroli produktów roślinnych i zwierzęcych. Zagrzeb podjął decyzję o budowie tylko dwóch takich przejść, co oznacza, że eksporterzy często będą zmuszeni przewozić towary nawet ponad 100 km dalej niż dotychczas. Oznacza to większe koszty oraz zmniejszenie konkurencyjności bośniackich produktów. Władze BiH zdecydowały się zainwestować 15 mln KM [30 mln PLN] w budowę przejść granicznych w miejscowościach Gradiška i Metković, które będą wyposażone zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. Ekonomiści twierdzą, że to nie rozwiąże problemu a wartość tej inwestycji jest niewielka w porównaniu do strat jakie poniesie BiH z powodu zbyt małej liczby przejść granicznych ze stanowiskami inspekcyjnymi.
– Chorwacja jest najważniejszym obszarem eksportowym dla BiH. Mimo tego, że władze BiH prosiły o osiem takich przejść granicznych, strona chorwacka uważa, że wystarczające są tylko dwa. Fakt ten uzasadniają wysokimi kosztami wyposażenia oraz niewielką ilością towarów, które eksportujemy. Nie jest to prawdą, gdyż rocznie BiH do Chorwacji eksportuje produkty pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego o wartości ponad 200 mln KM [400 mln PLN] – powiedział analityk  Izby Handlu Zagranicznego BiH Duljko Hasić.
Dane statystyczne pokazują, że BiH osiąga największą wartość wymiany handlu zagranicznego – 76,5% z Chorwacją i Serbią. W zeszłym roku do Chorwacji eksportowano towary o łącznej wartości 1,24 mln KM [2,48 mln PLN], a importowano dwa razy więcej. Produktu rolne to aż 16% towarów eksportowanych z BiH do Chorwacji.

Źródło: biznis.ba, seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE