Home / Bałkany / BiH / BiH: Wizyta króla Hiszpanii

BiH: Wizyta króla Hiszpanii

Autorka: Ewa Janas

 

Wizyta króla

29 marca, w czwartek, hiszpański król Juan Carlos I i prezydent miasta Mostar, Ljubo Bešlić odsłonili tablicę pamiątkową upamiętniającą 20 rocznicę rozpoczęcia misji hiszpańskich żołnierzy w BiH. Jednocześnie dokonano uroczystego otwarcia odrestaurowanego Hiszpańskiego Placu w Mostarze. Na placu król (m.in. w towarzystwie hiszpańskiego Ministra Obrony Pedro Morenésa) spotkał się również z przewodniczącym prezydencji, Bakirem Izetbegoviciem. Wspólnie złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym hiszpańskich żołnierzy.

Plac ma dla mieszkańców Mostaru znaczenie symboliczne, gdyż stanowi centrum miasta, a w okresie wojny był miejscem spotkań.

– Ten plac, jak i pomnik będą na zawsze łączyć mieszkańców Mostaru z mieszkańcami Hiszpanii i przypominać o ofierze hiszpańskich żołnierzy w misji pokojowej – powiedział Bešlić. O wielkości projektu świadczy fakt, iż w jego ramach wybudowano 5km instalacji – elektrycznych, nawadniających, kanalizacyjnych i wodociągowych.

Po ceremonii otwarcia, król nie rozmawiał z dziennikarzami.

Jest to jego druga wizyta w Mostarze (i w BiH). Po raz pierwszy odwiedził miasto w 1998r. w ramach spotkania z hiszpańskimi żołnierzami sił SFOR, w towarzystwie sekretarza generalnego NATO Javiera Solany i ówczesnego Wysokiego Przedstawiciela dla Bośni i Hercegowiny – Carlosa Westendorpa.

 

Relacje bośniacko – hiszpańskie

Hiszpania uznała istnienie Bośni i Hercegowiny 12.03.1992, a stosunki  dyplomatyczne  zostały nawiązane w grudniu 1992r. W dniach 4 – 11 sierpnia 1997r. zostały czasowo zawieszone ze względu na brak zgody trzech narodów konstytucyjnych co do polityki zagranicznej, jednakże po tym incydencie kształtowały się bez zarzutu.

Hiszpania jest dla Bośni i Hercegowiny ważnym partnerem, w dodatku dużym i liczącym się państwem europejskim. Odegrała znaczącą rolę w ciągu ostatnich 20 lat, zwłaszcza jako jeden z donorów pomocy finansowej i pożyczkodawca dla BiH, głównie w takich dziedzinach jak: dobre zarządzanie i budowa instytucji, zapobieganie konfliktom zbrojnym, infrastruktura, rozwój gospodarczy i ochrona socjalna, samorządność (do raportu Ministerstwa Finansów i Skarbu z roku 2010 o pomocy finansowej  dla BiH) a także promocja turystyki. Środkami finansowymi zarządzała organizacja AECID. Działalność tej organizacji w BiH zakończyła się w 2010r. Jej głównym celem było wsparcie zmian politycznych, ekonomicznych i społecznych na drodze do UE. Obecnie pomocą finansową zajmuje się fundusz MDG – F wspierany przez rząd Hiszpanii.

Również siły zbrojne stacjonujące w BiH od początku konfliktu, w dużej części składały się z żołnierzy hiszpańskich. (Siły EUFOR Althea dla przykładu składają się z 492 żołnierzy hiszpańskich, co daje czwarte miejsce Hiszpanii pod względem wielkości zaangażowanych sił).

 

Znaczenie wizyty

Wizyta hiszpańskiego króla to, mimo że symboliczne, ważne wydarzenie dla Bośni i Hercegowiny. Mija bowiem 20 lat od początku zaangażowania Hiszpanii w sprawy BiH (szczególnie w działaniach związanych z powstrzymywaniem konfliktu zbrojnego w Mostarze i całej BiH). Ogromne znaczenie wizyty podkreśla też Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny, Valentin Inzko. Widoczne jest jednak zmniejszone zaangażowanie Hiszpanii w regionie. Prawodopodobnie wynika to z m.in. trudności ekonomicznych i politycznych w samej Hiszpanii, ale również z wypełnienia głównej misji, jaką była względna stabilizacja w BiH. Widoczne jest również zmniejszenie zainteresowania problematyką związaną z Bośnią i Hercegowiną w prasie hiszpańskiej. O wizycie króla wspomina m.in. dziennik El Pais. Pisze dość lakonicznie, przypominając poprzednią wizytę króla w BiH.

Źródło: vijesti.ba, dnevni-list.ba, 24sata.info, elpais.es, nato.int, mdgfund.org, mfa.gov.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE