Home / Bałkany / BiH / BiH: Wizyta prezydenta Słowacji

BiH: Wizyta prezydenta Słowacji

Ivan Gašparovič, prezydent Republiki Słowacji przybył 27 listopada (we wtorek) z wizytą do Bośni i Hercegowiny. Spotkał się między innymi z członkami Prezydium BiH: przewodniczącym – Nebojšą Radmanoviciem, Željko Komšiciem, Bakirem Izetbegoviciem, premierem BiH, Vjekoslavem Bevandą, a także członkami parlamentu BiH. Wyraził gotowość Słowacji do wsparcia BiH na jej drodze do akcesji do UE i nadzieję, że wizyta będzie impulsem do bardziej efektywnej wewnętrznej współpracy w BiH na wszystkich szczeblach państwowych.

– Jestem przekonany, że siedemnaście lat po podpisaniu porozumienia w Dayton jesteście w stanie tego dokonać. Musicie wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za swoją przyszłość – powiedział I. Gašparovič.

Przewodniczący Prezydium, Nebojšą Radmanović, podkreślił, że spotkanie miało charakter przyjacielski.

– Podczas spotkania poczuliśmy szczerość i „wyciągniętą dłoń” Słowacji, jeśli chodzi o wszystkie kwestie problematyczne związane z naszymi aspiracjami euroatlantyckimi – podkreślił N. Radmanović. Rozmawiano o stosunkach bilateralnych, sytuacji w regionie, a także o przyszłej współpracy i potrzebie intensyfikacji wymiany handlowej. Wraz z I. Gašparovičem do BiH przyjechała delegacja przedsiębiorców Republiki Słowacji.

W spotkaniu uczestniczyli również premier FBiH, Nermin Nikšić i premier RS, Aleksandar Džombić. I. Gašparovič, 28 listopada (w środę) udał się do Republiki Serbskiej, do Banja Luki.

Mogłoby się zdawać, że to kolejne, niewiele znaczące spotkanie, które najprawdopodobniej przejdzie bez większego echa. Nic bardziej mylnego, nie obyło się bowiem bez drobnego skandalu.

W środę, Bakir Izetbegović poprosił ambasadora Słowacji (Miroslav Mojžita) w BiH o pilne spotkanie. Jak się okazało, oczekiwał on wyjaśnienia słów Ivana Gašparoviča, który w Banja Luce porównał relację Republiki Serbskiej i Bośni i Hercegowiny ze Słowacją i Czechami, państwami, które niegdyś dokonały „pokojowego podziału” wspólnego państwa.

– Jeśli RS odniesie sukces, to wówczas cała BiH oraz Zachodnie Bałkany. Wszystko zależy od polityków i od tego, czy są gotowi na współpracę i poszukiwanie konsensusu – mówił.

Na dwukrotnie powtórzoną prośbę dziennikarza o sprecyzowanie wypowiedzi, powiedział, że „RS i BiH, tak jak Słowacja i Czechy, pod wieloma względami są do siebie podobne”.

Rzecznik prasowy prezydenta Słowacji, Marek Trubač, podkreślił, że kontrowersyjne zdanie zostało wyrwane z kontekstu, a słowa miały oznaczać tylko potrzebę dialogu. Było już jednak za późno, gdyż wielu intelektualistów BiH ostro zareagowało na ten skandal dyplomatyczny, uznając go za brak szacunku dla (jedności) państwa.

źródła: 1. oslobodjenje.ba, 2. oslobodjenje.ba, 3. oslobodjenje.ba, 4. oslobodjenje.ba, 5. spectator.sme.sk, 6. prezident.sk, 7.thedaily.sk

About Ewa Janas

KOMENTARZE