Home / Bałkany / BiH / BiH: Wizyta Sekretarza NATO, Fogha Rasmussena

BiH: Wizyta Sekretarza NATO, Fogha Rasmussena

rasmussen_bevanda_oslobodjenje.ba

Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO odwiedził siódmego lutego Bośnię i Hercegowinę. W oficjalnych spotkaniach, poza członkami Prezydium, udział wzięli prezes Rady Ministrów BiH Vjekoslav Bevanda, minister spraw zagranicznych BiH, Zlatko Lagumdzija, minister obrony Zekerijah Osmić, członkowie Kolegium Izby Narodów Parlamentu BiH, przedstawiciele partii politycznych oraz urzędnicy organizacji międzynarodowych.

Podczas spotkania prezesa Rady Ministrów i sekretarza NATO, V. Bevanda podziękował NATO za zaangażowanie w pokój i stabilizację w państwie, a także w kształtowaniu sił zbrojnych BiH. F. Rasmussen, z kolei, podziękował za udział sił BiH w misjach w Afganistanie. Okazał także wsparcie dla polityków bośniackich w realizacji reform, zwłaszcza w kwestii majątku wojskowego, gdzie potrzebny jest natychmiastowy rozdział od majątku państwowego. Po zakończeniu tych działań, zgodnie ze słowami Rasmussena, BiH będzie gotowa na rozpoczęcie realizacji planu MAP.

Doszło również do rozmowy F. Rasmussena, Z.Lagumdziji i P. Moona, ambasadora USA w BiH. W jego trakcie rozmawiano o dialogu, który prowadzony jest przez Delegację UE oraz implementacji decyzji Trybunału w sprawie Sejdić – Finci. Wizytę Rasmussena oceniono jako bardzo produktywną.

Sam sekretarz podkreślił korzyści związane z członkostwem w UE i NATO.

– Spójrzcie na państwa Europy Centralnej i Wschodniej! Zobaczycie korzyści związane z tym, jakie otrzymały! Cieszą się z bezpieczeństwa, co spowodowało wzrost wpływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. BiH może doświadczyć tego samego, jeśli macie wystarczająco woli politycznej- powiedział F. Rasmussen.

Przewodniczący Prezydium BiH, Nebojša Radmanović, podkreślił, że wizyta jest krokiem naprzód całego państwa. Jego zdaniem, największym problem w drodze BiH do członkostwa do NATO jest sceptycyzm społeczeństwa, szczególnie w Republice Serbskiej. Drugim problemem jest techniczny warunek, czyli rozwiązanie kwestii majątku wojskowego.

źródło: 1.oslobodjenje.ba, 2.oslobodjenje.ba, 3. oslobodjenje.ba, 4. oslobodjenje.ba, 5. oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE