Home / Bałkany / BiH / BiH: Wizyta wicepremiera Turcji Bulenta Arinca

BiH: Wizyta wicepremiera Turcji Bulenta Arinca

Bulent Arinc; sutra.ba

Wicepremier Turcji, Bulent Arinc, dwudziestego lutego odwiedził Bośnię i Hercegowinę. Jego wizyta trwała dwa dni. Towarzyszył mu Przewodniczący Komitetu Wykonawczego i Dyrektor Generalny Agencji Anadolija (AA), Kemal Ozturk.

Wicepremier Turcji najpierw pojechał do miejscowości Visoko, gdzie spotkał się z Amrą Babić, pierwszą w Europie muzułmanką noszącą na co dzień hidżab, która objęła stanowisko burmistrza (http://balkany.vdl.pl/bih-pani-burmistrz-w-hidzabie/). W trakcie tego spotkania Arinc podkreślił, że dla Turcji ważna jest niepodzielność i integralność BiH. Według jego słów, Turcja wspiera BiH nie tylko polityczne, ale także konsekwentnie angażuje się w  inwestycje – większe tureckie firmy są już w tym kraju obecne. Arinc wierzy, że przyczyni się to do zmniejszenia bezrobocia w BiH. Zauważył także, że turystyka jest szczególnie ważna dla Visoko i region ten musi przygotować się na nowe projekty jej dotyczące, m. in. baza noclegowa powinna ulec rozbudowie.

Kolejnym punktem wizyty wicepremiera Turcji w BiH była Zenica, gdzie wygłosił wykład dla studentów tamtejszego uniwersytetu. Podczas wykładu powiedział m.in., że dla BiH obecnie najważniejsza jest polityczna stabilność i wezwał kraje Bałkanów do wzmocnienia wewnętrznej współpracy. Zaznaczył także, że Turcja wspiera integrację BiH ze strukturami NATO i EU, a także jako najważniejszy czynnik tureckiej polityki na Bałkanach wymienił dążenie do budowy zintegrowanego i tolerancyjnego regionu, w którym panuje kulturowa harmonia. Następnie Arenc złożył wizytę tureckim żołnierzom, stacjonującym w Zenicy w ramach misji EUFOR.

Drugiego dnia wicepremier odwiedził w Sarajewie grób pierwszego prezydenta BiH Aliji Izetbegovicia, po czym  spotkał się z członkiem Prezydium BiH Bakirem Izetbegoviciem i Ministrem Spraw Wewnętrznych BiH Zlatkiem Lagumdžiją. Arinc po spotkaniu wypowiedział się pozytywnie o działalności politycznej Izetbegovicia i dodał, że rozmawiali o współpracy między Turcją i BiH na wszystkich poziomach: ekonomicznym, politycznym i kulturalnym. Zgodnie z jego słowami Turcja pragnie, aby trzy konstytucyjne narody w BiH egzystowały w wolności i zgodzie oraz rozwiązały wszystkie polityczne problemy. Następnie Arinc razem z Kemalem Ozturkiem odwiedził Regionalną Dyrekcję Agencji Anadolija w Sarajewie. Uczestniczył tam w uruchomieniu nowego Systemu Wymiany Informacji (HAS) i podpisywaniu umów zacieśniających współpracę między Agencją Anadolija i bh. mediami. Wicepremier Turcji wyraził swoje zadowolenie z rozwoju AA w BiH. Ostatnim punktem wizyty Arinca było Centrum Kultury Yunus Emre w Sarajewie.

Źródło: sutra.ba, klix.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE