Home / Bałkany / BiH / BiH: Właściciel Turkoil Sarajevo aresztowany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy

BiH: Właściciel Turkoil Sarajevo aresztowany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy

Ali Koçak, który w połowie grudnia kupił firmę Turkoil Sarajevo, założoną przez turecką spółkę-matkę – TürkOil, w ostatni dzień roku został aresztowany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy – istnieją wątpliwości co do legalności środków, za które kupował budynki i przedsiębiorstwa w BiH. Koçak został zatrzymany w wyniku wspólnej akcji funkcjonariuszy SIPA [Państwowa Agencja Dochodzeń i Ochrony – przyp. red.] i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kantonu Sarajewo. Na wniosek Zjednoczonych Emiratów Arabskich za wystawianie czeków bez pokrycia Interpol wysłał za nim międzynarodowy list gończy.
Na konferencji prasowej niedługo przed aresztowaniem Koçak mówił, że chce inwestować w BiH w trzech obszarach: produkcji żywności, produkcji tkanin oraz dystrybucji ropy naftowej, koncentrując się na początku na Sarajewie i Zenicy, gdzie kupił już firmy. Zapowiadał też szybkie przejęcie dużej miejscowej firmy, nieoficjalnie mówi się, że chodziło o producenta wody mineralnej, firmę Kap. Najprawdopodobniej Koçak spotkał się też z przedstawicielem władz w związku z planowanymi inwestycjami w większe podmioty BiH.
Firma Turkoil miała podpisane dwie umowy najmu z NTF [Naftni Terminali FBiH – przyp. red.] Ploče – na zbiorniki o pojemności 10 000 – na trzy lata – i 31 000 m sześciennych – na rok, jednak, jak powiedział dyrektor NTF, Rasim Kadić, umowę tę chciał przejąć Koçak, który mówił o planowanych miliardowych inwestycjach. NTF nie otrzymał oficjalnego listu intencyjnego i informację firmy Turkoil o rozwiązaniu umowy potraktował jako jej jednostronne zerwanie, w związku z czym oczekuje od niej wyrównania strat nie tylko do momentu zerwania umowy, ale do czasu, aż zbiorniki nie zostaną ponownie wynajęte osobom trzecim. Jako że od października płatności nie były regulowane, dług firmy wynosi już ponad 1 mln KM [ok. 2 mln zł – przyp. red]. Wynajmem zbiorników zainteresowane jest kilka dużych firm, m.in. chorwacka kompania naftowa INA, bh. OPTIMA grupa oraz inwestorzy z Francji i Austrii.

Tekst: biznis.ba, dnevniavaz.ba, slobodna-bosna.ba, zdjęcie: biznis.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE