Home / Bałkany / BiH / BiH: Wojskowe obiekty jako potencjał rozwoju gospodarczego

BiH: Wojskowe obiekty jako potencjał rozwoju gospodarczego

Tereny wojskowe w rejonie Sarajewa, które teoretycznie nie posiadają żadnych perspektyw, zostały zidentyfikowane jako źródło potencjalnego rozwoju gospodarczego i dzięki swojemu położenia mogą zostać wykorzystane do utworzenia sfer przemysłowych, inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowych i ośrodków innowacji, wynika z analizy  wykonanej w ramach projektu FATE (From Army to Entrepreneurship – przyp. red.), który został podsumowany podczas konferencji w Sarajewie. Ze 123 wojskowych lokacji w BiH 69 uznano za obiekty z perspektywami. W rejonie Sarajewa tylko 16 miejsc zidentyfikowano jako nie posiadające perspektyw.

Wszystkie obiekty należą do Sił Zbrojnych BiH i zajmują powierzchnię około 300 hektarów, są to np. koszary Safet Zajko, Safet Hadžić-Jajce, Mirvići, Vratnica. Większość z nich jest łatwo dostępna, często znajdują się w centrum miasta i są dobrze połączone z nowoczesną infrastrukturą. Przykładowo koszary Žunovica ze względu na lokalizację mogą zostać przekształcone w nowoczesne centrum turystyczno-sportowe.

Projekt FATE powstał w ramach międzynarodowego Programu Współpracy Europy Południowo-Wschodniej – SEE 2007-2013 i był nadzorowany przez SERDA – Sarajewską Agencję Rozwoju Regionalnego. Podczas konferencji przedstawiono wytyczne odnośnie rewitalizacji dawnych obiektów wojskowych oraz potencjał i możliwości, które region Sarajewa może zyskać w kontekście przekształcenia i wykorzystania byłego mienia wojskowego.

 

Źródło: indikator.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE