Home / Bałkany / BiH / BiH: Wspomnienie zabronionej miłości
boško-i-admira - sarajevotimes.com

BiH: Wspomnienie zabronionej miłości

21 lat temu śmierć ponieśli sarajewscy Romeo i Julia, czyli Admira Ismić i Boško Brkić. Para jeszcze z czasów szkoły średniej, dwudziestopięcioletni ludzie, których jedyną winą były różne narodowości. Kiedy próbowali uciec ze stolicy BiH, zostali zabici przez kule snajperów.
Młodzi planowali wspólne życie i ślub, ale w okupowanym wtedy Sarajewie było to niemożliwe. Zdecydowali się opuścić miasto, mimo grożącego im niebezpieczeństwa. Jedyną drogą ucieczki był most Vrbanja, gdzie pierwszy zabity przez snajpera został Boško, potem trafiona została Admira, która zdołała doczołgać się do ukochanego, zanim, trzymając go w objęciach, umarła. Ich ciała siedem dni leżały pośrodku mostu, bo UNPROFOR czekał na ogłoszenie rozejmu. Zostali oni pochowani na cmentarzu w Lukavicy. Po wojnie ciała na życzenie ich bliskich przeniesiono do Sarajewa. Zabójca nie został zidentyfikowany i nie poniósł odpowiedzialności.
Para uzyskała zgodę, żeby przejść przez linię podziału, informował amerykański dziennikarz i korespondent, Kurt Schork piszący dla Reutersa. Po pokonaniu ok. 500 metrów prawym brzegiem rzeki Miljacki, obserwowani przez żołnierzy obu tron, skierowali się w kierunku Grbavicy kontrolowanej przez Serbów i wtedy któryś z żołnierzy strzelił, donosił dziennikarz.
Zdjęcia tej pary i historia ich miłości znana jest na całym świecie.  Napisano o nich książki, stworzono filmy (zaskakujące było pojawienie się w Sarajewie japońskiej ekipy filmowej nagrywającej materiał o tych dwojgu), nagrano piosenki (Sarajewska grupa Zabranjeno pušenje nagrała piosenkę „Boško i Admira”, a Bill Madden „Bosko and Admira”).
Poniżej zobaczyć można teledysk zespołu Zabranjeno pušenje o sarajewskich Romeo i Julii:

Źródło: radiosarajevo.ba, oslobodjenje.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE