Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: Wysadzenie pomnika Armii Republiki BiH w Mostarze

BiH: Wysadzenie pomnika Armii Republiki BiH w Mostarze

mostar-nema-osumnjicenih-za-miniranje-spomenika_trt-bosanski

W poniedziałek, 14 stycznia, nieznany sprawca (lub sprawcy) zdetonowali ładunek wybuchowy pod pomnikiem żołnierzy Armii Republiki Bośni i Hercegowiny znajdującym przy ratuszu miejskim w Mostarze. Nie było rannych, ale pomnik został zniszczony.

Wysadzenie pomnika jest uderzeniem w całą Bośnią i Hercegowinę, powiedział były prezydent kantonu FBiH Hercegowina – Neretwa i zastępca ministra spraw wewnętrznych tego kantonu, Džiho Šefkija.

– Jest to straszne odczucie, zwłaszcza dla ludzi, którzy brali udział w obronie BiH, że oto, w tym miejscu, nie mogą dawać świadectwa swojej walki – podkreślił Džiho, kiedyś również asystent dowódcy 4. Korpusu Armii BiH.

Poszukiwania sprawców nadal trwają, powiedział Mirko Miličević z prokuratury w Mostarze.  Dodał, że prowadzona jest również analiza nagrań z  kamer, które znajdują się w pobliżu miejsca  zdarzenia. Nie chciał rozmawiać o ewentualnych podejrzanych.

Przed ratuszem znajdują się trzy pomniki, zniszczony został tylko jeden, związany z boszniackim oddziałem  wojska BiH. Przypuszcza się, że wydarzenia miało podtekst polityczny, w związku z czym, wzrosło napięcie między narodami BiH w Mostarze. W mieście wzmocniono obecność policji. Akt potępili wszyscy przedstawiciele władz  krajowych i społeczności międzynarodowej.

źródła: biznis.ba, nezavisne.com, trtbosanski.com

About Ewa Janas

KOMENTARZE