Home / Bałkany / BiH / BiH wyzwaniem dla UE
bih_eu - 6yka.com

BiH wyzwaniem dla UE

Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego pokażą, czy polityka UE względem BiH ulegnie zmianie. Opinia prawicowej części polityków UE na temat konieczności podziału BiH według etnicznego kryterium martwi między innymi ministra spraw zagranicznych BiH – Zlatko Lagumdžiję.

Specyficzne nastawienie do BiH

UE zdała sobie sprawę z tego, że BiH potrzebuje nowego podejścia do reform, które mogłyby zostać wprowadzone w tak podzielonym administracyjnie państwie, gdzie spełnienie wielu kryteriów członkostwa czy rozmowy negocjacyjne są niemożliwe.

Chorwacja będzie pracować nad tym, aby taki innowacyjny plan został wprowadzony dla jej sąsiada, twierdzi Vesna Pusić, minister spraw zagranicznych Chorwacji. BiH potrzebuje innego niż reszta krajów programu przygotowawczego, projektu reform oraz pomocy przedakcesyjnej, dodaje minister.

Za natychmiastową rekonstrukcją daytońskiej BiH opowiada się chorwacki europarlamentarzysta SDP (Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji) – Tonino Picula. Kraj ten potrzebuje przyspieszonego programu pomocy, na co społeczność międzynarodowa zdaje się nie zwracać uwagi, z czego korzystają bośniacko-hercegowińscy politycy, krytykuje europoseł.

UE nie ma jednolitej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, co widać już od lat, a sytuacja od czasu ataku serbskiego na Chorwację i BiH nie zmieniła się, twierdzi chorwacka eurodeputowana, Ruža Tomašić. UE jest zmęczona nowymi rozszerzeniami, a siłą napędową wspólnoty są duże państwa członkowskie, które działają na swoją korzyść, dodaje.

Chaos, który wszyscy obserwują w BiH w ostatnim czasie, to nie rezultat działań miejscowych elit politycznych, a efekt katastrofalnej polityki wspólnoty międzynarodowej, w tym UE, twierdzi Fedžad Forto, dziennikarz i analityk z Sarajewa.

W związku z deklaracjami USA sprzed dwóch miesięcy, oczekiwany jest program zmian i częściowe przejęcie odpowiedzialności za BiH z rąk UE (o którym już pisaliśmy: http://balkanistyka.org/radykalna-zmiana-stanowiska-usa-ws-bih/), dodaje Dražen Pehar z Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji w Sarajewie.

Sprawa „Sejdić-Finci”

Kolejnym grzechem UE jest wynik sprawy Sejdić-Finci, dodaje Forto. Ten przypadek stał się ważniejszy niż realne problemy, a kara za brak implementacji decyzji dotknęła samych mieszkańców BiH, a nie polityków. Działania wspólnoty ograniczyły się do rozmów z przedstawicielami partii politycznych, a nie instytucjami, które odpowiadają za nierozwiązanie tej kwestii. To doprowadziło do ich delegitymizacji w oczach wielu ludzi i pokazania, że są nieważne.

Wielkie głosowanie

Wybory do Parlamentu Europejskiego są dużym wyzwaniem, bo oznaczają konieczność skonstruowania polityki konkurencyjności względem wzrastających gospodarek Brazylii, Indii czy Chin.

Wyzwaniem jest wytrwanie w jedności, zwłaszcza gdy pojawiają się głosy na temat pozytywnych skutków potencjalnego opuszczenia wspólnoty lub utworzenia tzw. Stanów Zjednoczonych Europy, na wzór USA.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głos może oddać 400 mln ludzi. W maju 751 przedstawicieli ze wszystkich państw członkowskich zasiądzie w tej instytucji z celem tworzenia nowej polityki europejskiej na kolejne pięć lat. Czy temat problemów BiH stanie się jednym z tych, o których mówić się będzie częściej niż do tej pory?

 

Źródło: bljesak.info

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE