Home / Bałkany / BiH / BiH: Z akcyzy paliwowej zebrano 262 mln KM na budowę autostrad

BiH: Z akcyzy paliwowej zebrano 262 mln KM na budowę autostrad

autoput Banja Luka - republikasrpska.net.

Opłaty drogowe w BiH pobierane są w akcyzie na produkty naftowe. W 2012 roku zebrano 262 mln KM [524 mln PLN], z czego 157 mln KM [314 mln PLN] przeznaczone jest na naprawę dróg a 105 mln KM [210 mln PLN] na budowę autostrad, pokazują dane Urzędu ds. Podatków Pośrednich BiH (UIOBiH).

– Opłaty drogowe przeznaczane na budowę autostrad podlegają specjalnemu podziałowi na użytkowników, którymi są Republika Serbska, Federacja Bośni i Hercegowiny i Dystrykt Brčko. Z całkowitej, zebranej kwoty 105 mln KM [210 mln PLN] FBiH przypadło 59%, RS 39% a Dystryktowi Brčko 2%, powiedział szef Oddziału ds. Komunikacji UIO Ratko Kovačević.

Pozostałe 157 mln KM [314 mln KM] przeznaczonych na naprawę dróg wpłacono na wspólne konto BiH, tak aby Ministerstwa Finansów w entitetach mogły dalej dokonywać przydziałów środków w swoich departamentach ds. dróg.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE