Home / Bałkany / BiH / BiH: Zagraniczni turyści coraz częściej wybierają podróż pociągiem na linii Sarajewo – Ploče
BiH widoki - flicker.com.

BiH: Zagraniczni turyści coraz częściej wybierają podróż pociągiem na linii Sarajewo – Ploče

Zagraniczni turyści coraz częściej wybierają podróż pociągiem z Sarajewa w kierunku wybrzeża, z obowiązkowym przystankiem w Mostarze.

Z powodu nieopłacalności ruch kolejowy w Bośni i Hercegowinie został zredukowany do minimum, dlatego z Sarajewa w kierunku wybrzeża działa tylko jedna linia, do miejscowości Ploče.

Pociąg jedzie dwa razy dziennie i zatrzymuje się w Mostarze, gdzie podróżuje coraz więcej młodych ludzi z zagranicy, ale także miejscowi studenci i licealiści.

Poranny pociąg wyrusza chwilę prze 7.00 a jeżdżą nim, z Sarajewa przez Mostar do Ploča, w większości młodzi z zagranicy, którzy podróżują przez BiH, a także lokalni studenci, którzy po okazaniu indeksu mają symboliczną zniżkę na bilet w wysokości 1 euro. Bilet w dwie strony kosztuje 8 euro a pociąg wypełniony jest do ostatniego miejsca.

- Z rekomendacji znajomego, zdecydowaliśmy się pojechać pociągiem z Sarajewa do Mostaru. Zazwyczaj podróżuję autobusem przez Bośnię, Serbię i Bułgarię, gdyż autobusy są bardzo dobre i stosunkowo tanie. Dzisiaj jedziemy pociągiem, gdyż nam powiedziano, że jest to bardzo dobry sposób na podróż z Sarajewa do Mostaru, powiedział 26 letni Tim z Londynu.

I naprawdę podróż jest miła, ze względu na widoki za oknem a wspaniała przyroda zapiera dech w piersiach, co w bardzo dobry sposób wynagradza niewygody podróży w starym i niezadbanym pociągu sprzed kilku dekad.

- Jest tak samo zły, jak nasze pociągi w Anglii, ale jest tańszy. Nieważne jest w jaki sposób będziesz podróżował, dopóki dostaniesz się tam gdzie chcesz, dodał Ben z Londynu.

W przeciwieństwie do europejskich studentów, którzy mają możliwość podróżowania na bardziej korzystnych warunkach, gdyż bilety mogą dostać znacznie taniej miejscowi studenci nie mają takich świadczeń i nie mogą liczyć na zniżki.

- Nie mamy żadnych korzystnych warunków podróżowania w stylu jakiejś organizacji lub czegoś podobnego. Nie ma nic. Radź sobie jak potrafisz, żaliła się studentka Safija Skopljak.

Po podróży, podczas której można było zachwycać się piękną przyrodą pociąg dojeżdża do Mostaru, w którym roi się od turystów.

Chris z Belgii stwierdził, że łatwo znalazł zakwaterowanie w centrum miasta po 9 euro. Nocleg znalazł w pobliżu Starego Mostu, bardzo tanio oraz niedaleko od centrum i Starego Miasta, dlatego była to dobra okazja.

W Mostarze znajduje się bardzo duża liczba pensjonatów, hoteli i hosteli, w których można się zatrzymać a ceny kształtują się od 10 do 50 euro za noc. Najdroższe są pokoje z widokiem na Stary Most.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE