Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH: Zaskarżenie wyniku przetargu może opóźnić budowę przejścia granicznego Bijača

BiH: Zaskarżenie wyniku przetargu może opóźnić budowę przejścia granicznego Bijača

przejście graniczne Bijaca - dubrovacki.hr.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą dwie bh. spółki, ITC i Hering, zaskarżyło wynik przetargu rozstrzygniętego przez Urząd ds. Podatków Pośrednich na korzyść firm A3 i Putovi. ITC i Hering zaproponowały niższą cenę, jednak nie otrzymały statusu spółek krajowych, gdyż nie załączyły poświadczenia, że przynajmniej 50% wykorzystanych materiałów będzie pochodziło z BiH, przez co oferta przedsiębiorstw A3 i Putovi została potraktowana jako korzystniejsza. Urząd ds. Podatków Pośrednich najprawdopodobniej odrzuci skargę, jednak jeśli firmy zwrócą się do wyższej instancji, budowa może się znacznie opóźnić.

A3 i Putovi zaproponowały cenę 4,2 mln KM, jednak dzięki preferencyjnym warunkom dla firm lokalnych suma ta została obniżona o 10% i z ofertą 3,8 mln KM spółki wygrały przetarg. Skarga dotyczy właśnie warunków preferencyjnych: od 2013 roku czynnik ten wynosi 5% i zdaniem firm ITC i Hering tak powinien zostać obliczony. Przetarg został jednak rozpisany 26 grudnia 2012 r., kiedy obowiązywały jeszcze poprzednie przepisy, i według poprzednich przepisów obliczono oferty.

 

Bijača stanowi jedno z zaledwie dwóch przejść granicznych, przez które możliwe będzie eksportowanie towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego na teren UE, dlatego też musi zostać ukończone do 1 lipca br.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE